زینب (س) ، ستاره ای درخشان در آسمان علم و تقوی و عمل

 

سالروز میلاد مظهر علم و تقوا، سلاله پاک رسول خدا (ص)، دست پرورده آغوش علی مرتضی (ع) و تربیت یافته دامان فاطمه زهرا (س)، حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) خجسته باد.

دنیا به تعبیری مکان کمال جویی و کمال یابی است هر کس می تواند در مسیری که خدا تعیین نموده و انبیاء الهی و اهل بیت عصمت و طهارت رفته اند گام بر دارد و کم و بیش به اهداف و کمالاتی برسد که اولیا رسیده اند.

حضرت زینب (س) ستاره درخشانی است که در آسمان علم و تقوی و عمل طلوع کرد و تمام فضائل انسانی را در درون خود جای داد و چنان شایستگی از خود نشان داد که محرم راز الهی شد.

زن مگو مرد آفرین روزگار        زن مگو بنت الجلال اخت الوقار

زن مگو عرش خدا را قائمه         یک محمد یک علی یک فاطمه

در باب عبادت و بندگی خانم زینب (س)، به فرمایش امام سجاد(ع) فرمودند:«ما ترکت تَهَجُّد هالله طول دهرها حتی لیلة الحادی عشر من المحرم». زینب کبری(س) هرگز در عمرش نافله شبانه را ترک نکرد حتی شب یازدهم که غرق گرفتاری و ماتم عزیزان بود.

صبر و استقامت آن بانوی بزرگوار لقب ام المصائب، را برایشان به ارمغان آورد هر کدام از مصیبتهایی که برایشان پیش آمد کافی بود که تا انسانی را از پای درآورد. ولی حضرت زینب(س) با توکل بخدا و با اخذ مقام رضا صبوری پیشه می کردند که بالاتر از مقام صبر است حضرت زینب(س) این مقام را نیز با بهترین وجه به پایان رسانید و در همه حال شکر گذار مقام احدیت بودند.

 نقل شده است که ایشان فرمودند: «سأصبر حتی یعجز الصبر عن صبری»؛ آنچنان صبر و استقامت کنم که خود صبر از صبر من ناتوان گردد.

 حضرت زینب (س) نیز بسان مادر مطهره اش الگوی عفت و تقوی و ازجنبه ستر و عفاف نائبة الزهرا(س) بود. به گفته علامه مامقانی او درحجاب و عفاف فریده زمان بود و احدی از مردان از زمان کودکی و دوران زندگی پدر و برادران تا واقعه کوفه حضرت زینب(س) را ندیده بودند.

فصاحت و بلاغت کلام حضرت(س)، میراثی از پدربزرگوارشان بود «کانّها تفرع عن لسان امیرالمؤمنین(ع) » هنگامی که ابن زیاد(لعنه الله علیه) فصاحت حضرت زینب(س) را دریافت به با لحن تحقیر آمیزی گفت: «انّ هذه السّجاعة و لعمری لقد کان ابوها سجاعاً شاعراً» به راستی که این زن در علم سجع گویی زبر دست است پدرش نیز سجع گو و شاعر بود! و حضرت زینب(س) در پاسخش فرمود: «ماللمراة و لسجاعة، انّ لی عن السّجاعة لشغلاً ولکن صدری نفث بما قلت». یعنی «زن را با سجع گویی چه کار؟ مرا بدان دل بستگی نیست و آنچه شنیدی سوز سینه ام بود که بر زبان جاری شد.

وقتی حسین علیه السلام غزل زیبای انسانیت را می سرود، زینب سلام‌الله‌ علیها با دقت گوش می کرد و درحالی که قلم مژگان را تر می کرد، آن را بر لوح خونین دلش می نگاشت تا همه بخوانند حماسه ی سبز نینوا را. و بدینسان دیوان زندگی زینب کبری(س) مثنوی رنج ستیز و ترجیع بند حدیث مظلومیت و ترکیب بند مقاومت و قصیده زیبایی و رهایی است که شاه بیت غزل آن این است که (ما رأیت الا جمیلا) هر آن چه دیدم زیبا بود.

مدیریت و تدبر یکی از رموز موفقیت و پیروزی ایشان بود که رسوا شدن یزیدیان و ماندگاری نهضت عاشورا را سبب شد. برگ برگ تاریخ زرین اسلام حکایت از حضور موثر زنانی چون خدیجه (س)، حضرت زهرا علیها سلام و فرزند عفیفه شان زینب و ... دارد.

 حضرت زینب علیهاالسلام افزون بر مسئولیت‏های سنگینی که در جریان عاشورا پذیرفته بود، مسئولیت پرستاری جسمی و روحی اهل بیت علیهم‏السلام را هم به عهده داشت. امام سجاد علیه‏السلام می‏فرماید: «در روز عاشورا وقتی پدرم را کشته و به خون آغشته دیدم و دیدم که فرزندان آن حضرت با برادران و عموهایم به شهادت رسیده‏اند و زنان و خواهران را مانند اسیران روم و ترک مشاهده کردم، به حدی ناراحت شدم که سینه‏ام تنگی کرد و خواست روح از بدنم جدا شود. در این هنگام عمه‏ام مرا دید و گفت: «ای یادگار برادر! تو را چه شده است؟ بیش از این بی تابی مکن. به خدا قسم شهادت، عهدی است که خدا با جد و پدرت کرده است. خداوند از کسانی که در آسمان‏ها معروف‏اند تعهد گرفته که ایشان این اعضای پاره پاره و جسدهای غرقه به خون را به خاک بسپارند و در این سرزمین برای قبر پدرت بیرقی برافرازند که اثر آن از بین نخواهد رفت و در آمد و رفت شب و روزها محو نخواهد شد»

 هنگامیکه با صلابت به ایراد خطابه در کاخ یزید پرداخت  سر و صدای لشکر و هیاهوی تماشاچیان و هلهله آنان نمی گذاشت که صدا به کسی برسد که ناگاه به قوه ولایت متمسک شده و فرمودند: «إشارت الی الناس إن إسکتوا فآرتدت الآصوات و سکنت الأجراس» ساکت شوید، همه صداها گرفته شد، بلکه به همان اشاره زنگهای گردن اسبها و قاطرها و شترها ایستاد و در یک سکوت محض خطبه عزایش را انشاء فرمود و پرده از واقعیتها برداشت.

 از کراماتات این بانوی آسمانی که دریایی از فیض و مهر و عطوفت هستند هر چه بگوییم کم است لذا به یک نقل قول از  مرحوم سید کمال الدین رقعی بسنده می کنم...

مرحوم سید کمال الدین رقعی که زمانی مسئول واحد تأسیسات و برق صحن مقدس حضرت زینب(س) بود برای یکی از دوستان خود چنین تعریف می کرد که روزی پسری به نام صاحب مشغول چراغانی مناره های حرم حضرت زینب(س) برای جشن مبعث بود که از بالای پشت بام به وسط حیاط صحن سرنگون شد.

مردم جمع شدند و بلافاصله او را به بیمارستان عباسیه شهر شام منتقل کردند و به علت حال بسیار وخیم او توسط پزشکان بستری شد.
خود او نقل می کند: هنگامی که روی تخت دراز کشیده بودم ناگهان بی بی عظیمه ای دست یک دختر کوچک را گرفته بود و آن دختر فرمود اینجا چه می کنی؟! برخیز و برو کارت را انجام بده و باز ادامه داد عمّه جان بگو که برود و کارش را ادامه بدهد. بی بی اشاره فرمود: برو کارت نیمه تمام مانده است من که ترسیده بودم با همان لباس بیمارستان از روی تخت بلند شدم و فرار کردم در خیابان افرادی که من را آورده بودند با تعجب از من پرسیدند اینجا چه می کنی و چرا از بیمارستان بیرون آمدی. من شرح واقعه را گفتم و خلاصه این واقعه مشهور آن زمان شهر شام شد.

بررسی کمالات حضرت زینب سلام الله علیها و الگو قراردادن آن یکی از برترین عوامل تربیت صحیح و خودسازی است که مفهوم زندگی عمیق، پویا و حقیقی را به زنان امروز می‌آموزد و زمینه‌ی تعالی و رشد آنان را در رسیدن به قله‌های تعالی فراهم می‌سازد.


کتاب فضل تو را بحر نشاید

که تر کنی انگشت و صفحه بشماری

/ 63 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نی لا

سلام مادر آسمانی من [گل] فرا رسیدن ایام شهادت بزرگ بانوی دو عالم را خدمت فرزندان بزرگوارشان و شهدای گمنام و شهدای راه حق و ائمه معصومین سلام (س ) و فرزند غریبشان حضرت ثامن الحجج ، علی بن موسی الرضا (ع ) و حضرت صاحب الزمان (عج ) و تمام یاران آسمانی ام تسلیت عرض می کنم. یا فاطمة الزهرا يا بنت محمد يا قرة عين الرسول يا سيدتنا و مولاتنا انا توجهنا و استشفعنا بك الى الله و قدمناك بين يدى حاجاتنا ... يا وجيهة عندالله اشفعى لنا عندالله ... السلام علیک یا سیدة نساء العالمین من الأولین و الآخرین السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة و رحمة الله و برکاته یا حضرت فاطمه (س) : خودت ما را یاری بفرما و قلب ما را سپید نگه دار. ... آمین ..

رضا

سلام ..با اطلاع میرساند روزيکشنبه 27 اردیبهشت ماه از ساعت 17-19 جلسه ي نقد وبلاگ یک قلب پاک از تمام معابد جهان زیباتر است در سراي کتاب واقع در فرهنگسراي دانشجو -خ جمال الدين اسد آبادي- خ 21-پارک شفق برگزار ميشود. از شما دوست گرامی دعوت به عمل مي آيد تا با حضور خود در اين جلسه به آن رونق بيشتري بخشيد ..…http://island1383.persianblog.ir/[گل]

رضا

خدایا:عقیده مرا ازدست " عقده ام"مصون بدار. خدایا:به من قدرت تحمل عقیده "مخالف" ارزانی کن. خدایا:رشدعقلی وعلمی مرا از فضیلت "تعصب" "احساس" و "اشراق" محروم نسازد. خدایا:مرا همواره اگاه وهوشیار دار تا پیش ازشناختن درست وکامل کسی یا فکری مثبت یا منفی قضاوت نکنم. خدایا:جهل امیخته باخودخواهی و حسد مرا رایگان ابزار قتاله دشمن برای حمله به دوست نسازد. خدایا:شهرت منی را که:"میخواهم باشم" قربانی منی که " میخواهند باشم" نکند. خدایا:درروح من اختلاف در "انسانیت" را به اختلاف در فکر واختلاف در رابطه با هم میامیز. ان چنان که نتوانم این سه قوم جدا از هم را باز شناسم. خدایا:مرا به خا طر حسد کینه و غرض عمله اماتور مگردان. خدایا:خودخواهی را چندان درمن بکش یا درمن برکش تاخودخواهی دیگران را احساس نکنم واز ان در رنج نباشم. خدایا:مرا در ایمان « اطاعت مطلق بخش تا در جهان عصیان مطلق« باشم. خدایا:به من « تقوای ستیز» بیاموز تا درانبوه مسئولیت نلغزم و از تقوای پرهیز مصونم دار تا در خلوت عزلت نپوسم. خدایا:مرا به ابتذال ارامش و خ

رضا

خدایا عشق بزرگ بانوي بزرگ دو عالم هستي و آخرت و فرزندانش از دل ما رخت بر نکند و ما را جزو راهيان راه حسين ابن علي ( ع ) قرار دهد ...زيرا او تنها راه نجات ماست و امام جعفر صادق (ع ) ميفرمايند : بخدا قسم فرداي قيامت جده ما حضرت زهرا سلام الله عليها آنقدر شفاعت کند تا اينکه کسي در قيامت نماند مگر منافق يا شکاک يا کافر و بخواست سيده نساء عالميان داخل بهشت شوند همه دوستان زهرا و دوستان فرزندان زهرا سلام الله عليها و هر که را که او بخواهد بدون حساب داخل بهشت خواهد شد . اي مه برج حيا و عصمت کبري بانوي حوران خلد حضرت زهرا در حرم عز و جاه شوکت شاءنت خادمه ات ساره است مريم صفا قبر تو مخفي قدر تو مجهول قدر تو نشناختند مردم دنيا امت بيرحم خانه ات زده آتش محيط جبريل سوخت عابد عزا بشکند آن دست که زد بتو سيلي پهلويت از درد شکست شل شود آن پا محسن ششماهه ات چون بزمين خورد طفل خود از بر فکند مادر عيسي در چه به پهلويت کافر وشني زد ناله ز دل بر کشيد پير کليسا بهر شفاعت بس است روز قيامت محسن و اصغر بنزد خالق يکتا .... [گل]

رضا

با سلام و درود فراوان بر شما ...فرا رسيدن ايام فاطميه و شهادت بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) دخت گرامی رسول اکرم(ص)بر شما تسليت باد.... ماه وحور روشن شد از نور ضياء فاطمه خيره ماند تا ابد چشمش زحيراني از آنک چون بديدي بوالبشر يکدم لقاي فاطمه کيميا گرهست اکسيروجودش بس عزيز کيميا را خوار دارد خاک پاي فاطمه به عالم قدر هر دلداره را دلدار ميداند چنانکه سوز دل را چشم گوهر بار ميداند ظهور ليله القدر از ديار خفتگان دور است که قدر نور را انسان به شام تار ميداند حريم حرمت وحي وهجوم آتش افروزان چه گويم من که تنها محرم اسرا ميداند در جهان تا زنده ام گويم ثناي فاطمه دست حاجت مي برم سوي خداي فاطمه گر براي درد بي درمان مداوا طالبي رايگان درمان كند دارالشفاي فاطمه در رتبه ز انبيا مقدم زهرا(س)ست به ز همتاي علي(ع)، مرد دو عالم زهرا(س)ست برگوي بر آنکه اسم اعظم جويد شايد که تمام اسم اعظم زهرا(س)ست چون فاطمه(س) مظهر صفات يکتاست انوار خدا ز روي زهرا(س) پيداست همتاي علي(ع) و در جهان بي همتاست زهرا(س)ست محمد(ص) و محمد (ص)زهرا(س)ست زهرا(س)ست که هم تراز و همراز علي(ع) است پر پر شده بشکسته گل ناز نبي(ص) ا

روابط عمومی

به نام خدایی که آرام دهنده دلهاست درادامه سلسله جلسات نقد وبلاگها، که هرهفته به طور منظم برگزار می شود. این هفته به بررسی ونقد، .یک قلب پاک از تمام معابد جهان زیبا تر استhttp://island1383.persianblog.ir/ لذا بدينوسيله ازجنابعالي جهت شرکت در اين جلسه دعوت بعمل مي آيد. پيشاپيش ازحضور گرم و صميمي شما تشكر و قدرداني مي شود. عده دیدارما : یکشنبه27 اردیبهشت ماه 88 از ساعت 17 الی 19 نشانی: خيابان سيد جمال الدين اسد آبادي ( يوسف آباد ) - خيابان 21 - بوستان شفق - فرهنگسراي دانشجو - سراي کتاب[گل]

ستاره

(¯`vسلام دوست خوبم ´´¶¶¶¶¶´´¶¶´¶´´´´´´´´¶(¯`v´¯)ممنون از حضور پور مهرت... ´¶¶´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´¶¶(¯`v´¯) (¯`v´¯) ´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´¶¶(¯`v´¯) (¸.•´...¸.•´¸.•*´¨) ´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶(¯`v´¯) (¸.•´...¸.•´¸.•*´¨) ´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶(¯`v´¯) (¯`v´¯) (¯`v´¯) (¯`v

اسماعیل

سلام شما اگه راست میگی جواب وبلاگ زیر رو بده که به حضرت زهرا توهین کرده. یاعلی.ع. http://asd122.blogfa.com

هستی 2271

دیگه خبری از فقیر فقرا نمیگیرین گرامی!!

ستاره

سلام دوست خوبم خوشحالم کردی بادیدارت ودستت درد نکنه برای متن زیبات اگاهی ازنکاتی درزندگی مهم ترین اصله پس منتظرتم تا بگی کدوم بهتره ؟ دیرنکنی زود بیا [لبخند][گل][بدرود]