شب قدر، بهترین گاه آرایش صحیفه دل مؤمنان به زیور ذکر خداست.

یَا خَیْرَ حَبِیبٍ وَ مَحْبُوبٍ 

یَا خَیْرَ ذَاکِرٍ وَ مَذْکُورٍ یَا خَیْرَ شَاکِرٍ وَ مَشْکُورٍ یَا خَیْرَ حَامِدٍ وَ مَحْمُودٍ یَا خَیْرَ شَاهِدٍ وَ مَشْهُودٍ یَا خَیْرَ دَاعٍ وَ مَدْعُوٍّ یَا خَیْرَ مُجِیبٍ وَ مُجَابٍ یَا خَیْرَ مُونِسٍ وَ أَنِیسٍ یَا خَیْرَ صَاحِبٍ وَ جَلِیسٍ یَا خَیْرَ مَقْصُودٍ وَ مَطْلُوبٍ یَا خَیْرَ حَبِیبٍ وَ مَحْبُوبٍ

شب قدر!

شبی که در آن خطاب میآید: کجایند جوانمردان شبخیز که در آرزوی دیدار، بیخواب و بی آرام بوده اند و در راه عشق شربت بلا نوشیده اند، تا خستگی ایشان را مرهم گذاریم و اندر این شب قدر ایشان را با قدر و منزلت گردانیم؛ که امشب، شب نوازش بندگان است و وقت توبه گنهکاران.

شب قدر،شب نزول قرآن و برتر از هزار ماه است و فرشتگان در این شب به اذن خداوند بر زمین فرود می آیند و جمیع مقدرات بندگان را در طول سال تعیین می کنند و خوشا به حال کسانی که تلاش می کنند که تا قدر و منزلت این شب را دریابند.

در سوره های قدر، فاطر و دخان خداوند بارها بر عظمت شب های قدر و دانستن منزلت آن توسط انسان ها تاکید کرده است.انسان در چنین شبی می تواند به خود بیاید و به بازنگری اعمال در طول سال بپردازد و از بارگاه خداوند تقاضای عفو و بخشش کند.

شب قدر شب استمداد از خداوند برای بخشش گناهان بزرگ و کوچکی است که در طول سال مرتکب شده ایم.برپایی آیین های ویژه و خاص از قبیل دعا و نیایش، شرکت در محافل معنوی ادعیه جوشن کبیر و صغیر، ابوحمزه ثمالی و اقامه نمازهای صد رکعتی و حضور در مساجد و تکایا و قرآن بر سرگرفتن از جمله اعمال این شب های پرفیض و برکت است.در این میان برای طلب عفو و بخشش از درگاه خداوند توسل جستن به ائمه اطهار و طلب شفاعت آنان در نزد خداوند از دیگر راه های توبه و بخشش در درگاه حق تعالی است.

طبق روایات، شب قدر، شب بسیار مهمی در تاریخ زندگی انسان است به این معنا که هر انسانی از مجموعه روزها و شبها در زندگی اش یک شب از همه برایش مهمتر است و آن شب قدر و تعیین سرنوشت او است.بنابر آیات قرآن کریم در شب قدر همه امور و سرنوشت بشریت از آسمان به زمین نازل می شود که از آن جمله می توان به تولدها، مرگ ها،صلح ها و جنگ ها اشاره کرد.

دعا، نیایش و نجوا کردن نیز در طول این شب ها پیوندی را میان انسان با آسمان برقرار می کند که این ها همه در سرنوشت آدمی تاثیر دارند.از جمله نکاتی که در شب های قدر مورد سئوال قرار می گیرد این است که چگونه می توان در این شب ها به حوایج و آمال رسید.

برای این سئوال دو جواب وجود دارد که نخستین و مهمترین آن عبارت است از این که در زمان دعا باید به رحمت و کرامت بی پایان خداوند در استجابت دعا، باور قلبی داشته باشیم.باید در تمام وجود این اطمینان را داشته باشیم که خداوند به واسطه رحمت و لطف به بندگان از گناه ما می گذرد و دعای ما را مستجاب می کند.برای استجابت دعا باید صفای قلب و باطن داشت و دلهای پر از کینه، حسد و بدخواه را پاک کرد زیرا دل پر کینه هرگز نمی تواند خواسته های خود را از خداوند دریافت کند.مومنان در این شبها باید بدانند که نوع و نحوه خواستن از خداوند نیز در استجابت دعا بسیار مهم است.از جمله آموزه های مهم دعا جمع نگری و ابراز خواسته های جمعی از خداوند است.

در دعا کردن به درگاه خداوند نباید خودخواه بود بلکه هر آنچه را برای خود می خواهیم باید برای جمع و دیگران نیز بخواهیم تا استجابت دعای ما حتمی شود.قدر شبی است که در آن قرآن به عنوان تنها راه نجات بشریت از ظلمت و تاریکی جهل و ستم باهدف برقراری عدالت به صورت کامل بر قلب پیامبر اعظم(ع) نازل شده است.برای قرار گرفتن در این شب باید آن را درک کرد و اگر انسان بداند که خداوند این شب را برای پرواز روح بشر به ملکوت قرار داده هیچ گاه حاضر نمی شود حتی اندکی از آن را از دست بدهد.

در این شب که تقدیر قطعی انسان برای یک سال تعیین می شود نباید از ذخیره عمل صالح غافل بود.بر اساس روایات قدر در دو مسئله محقق می شود،منزلت خود شب قدر و منزلت انسان کامل و اگر انسان قدر این شب را نداند خودش را تباه کرده است.

 تقارن شب های قدر با ضربت خوردن و شهادت حضرت علی(ع) موید منزلت انسان کامل در این شب نورانی است.امیر مومنان(ع)نسخه منحصربفرد تاریخ بشریت در عبادت، حکومت و عدالت است به همین دلیل خداوند شهادت وی را همزمان با شبهای قدر قرار داده است تا انسان ها با تمسک به زهد و دینداری علی به سعادت دست یابند.براین اساس است که باید قدر و منزلت این شب پربرکت و نورانی را دانست و با صدق و خلوص از مسیر آن، خود را به خدای قادر سبحان رساند.

 

 

 

 زمینیان با علی چه کردند...؟
این سوالی بود که آسمانیان از اهل زمین می پرسیدند شب می رفت تا به صبح برسد که ناگهان حزن انگیزترین فریادها از خانه علی(ع) برخاست. کوفه درمیان دستان آکنده از شرمش، مردمی از تبار عرشیان را با فرق شکافته بود.

 

 شهادت تندیس شجاعت ،شهسوار اسلام ، بانی ولایت ، امیر مظلومان و مخاطب سوره هل اتی تسلیت باد.

 

الهی آن شب که همه قرآن به سر می کنند ما را توفیق بده قرآن را به دل کنیم.

خیر، برکت، خرسندی، سلامت، خوشبختی و سعادت دنیا و آخرت، توشه شب قدرتان باد.

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

 

 

 

 

 

/ 28 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میثم - بچه های آسمان

سلام به خانم محقق[لبخند] ممنونم به یاد ما هستین... فردا شب هم دعاگوی ما باشین[خجالت]

میثم - بچه های آسمان

يَا صَانِعَ كُلِّ مَصْنُوعٍ يَا خَالِقَ كُلِّ مَخْلُوقٍ يَا رَازِقَ كُلِّ مَرْزُوقٍ يَا مَالِكَ كُلِّ مَمْلُوكٍ يَا كَاشِفَ كُلِّ مَكْرُوبٍ يَا فَارِجَ كُلِّ مَهْمُومٍ يَا رَاحِمَ كُلِّ مَرْحُومٍ يَا نَاصِرَ كُلِّ مَخْذُولٍ يَا سَاتِرَ كُلِّ مَعْيُوبٍ يَا مَلْجَأَ كُلِّ مَطْرُودٍ

نرگسی

سلام خواهر خوب و اندیشمندم طاعاتتون قبول می دونم که امشب تو دعاهات سهم دارم اومدم پیشاپیش تشکر کنم [گل]

رضا

«سبحانک یا لا اله الا انت الغوث الغوث خلّصنا من النّار یا ربّ » سلام و درود فراوان بر شما و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه پر فضلیت و شبهای عزیز قدر ...... اومدم بگم الوعده وفا ...یادمون بود دعا کنیم....... خدایا امشب هم با همه یه رمز و راز هاش تموم شد پرونده هامون بسته شد خدایا قلب امام زمانمون رو از ما شاد نگه دار خدایا موندم که حضرت علی کی بود که ضربت خوردنش شهادتش و سومش تو این سه شب عزیت قرار گرفته خدایا راه ما رو را ه علی (ع) قرار بده السلام علیک یا ابا صالح المهدی(عج) بوی گلها عالمی رو مست و حیران می کند دیدن مهدی (عج) هزاران درد را درمان می کند مدعی گوید که با یک گل نمی آید بهار من گلی دارم که عالم را گلستان می کند... امین یارب العالمین[گل]

تنهاترین

سلام دوست عزیز استفاده بردم ممنون آمین التماس دعا یا علی

احمدي

سلام بر محقق... - اناانزلناه فی لیله القدر: همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است، چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراو متجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.

الهام

« سلام قولا من رب رحیم » این پست <<< [گل] وداع با ماه رمضان ، عید فطر [گل] >>>

سروناز

سلام طاعات و عباداتتون مقبول در گاه حق[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

ستاره

سلام مهربون حال شما ؟ خوبین ؟ خیلی دلمون برای دیدن چهره ی مهربونتون تنگ شده . [قلب] طاعات و عباداتتون قبول در گاه حق مارو از دعا فراموش نکنین ها .[ماچ] عید سعید فطر وپیشاپیش تبریک میگم . [گل] انشالله بهترین ها رو همیشه داشته باشین [بغل][ماچ]