گزارش نقد آیات آسمانی

گزارش نقد وبلاگ مورخ ۸ دی

( آیات آسمانی )

 

*** پیش نقد :

فرا رسیدن ماه محرم ، ماه عزای سید الشهدا را خدمت همه ی شیعیان و دلسوختگان

حضرتش تسلیت میگوییم .

در هشتمین روز از اولین ماه فصل سرد که مصادف بود با شب اول ماه محرم جمع وبلاگ

نویسان جلسات نقد وبلاگی میزبان خانم زهرا دشتکی حصاری نویسنده وبلاگ (آیات آسمانی)

بودند .

خانم زهرا دشتکی حصاری پس از خواندن متنی درباره ی واقعه ی کربلا در ابتدای جلسه ،

خود را اینگونه معرفی کردند : فوق لیسانس ارتباطات هستم . از سال 81 شروع به وبلاگ

نویسی کرده ام . وبلاگ های قبلی من به دلایلی حذف شدند . از سال 84 نوشتن در این وبلاگ

را شروع کرده ام .

 

***گزارش جلسه نقد :

 

*انگیزه تان از وبلاگ نویسی چه بود ؟

ابتدا به خاطر حرفه و رشته ام با وبلاگ نویسی به عنوان یک رسانه آشنا شدم . و بعد به

آن علاقه مند شدم .

*هدفتان از این وبلاگ چیست ؟ مخاطب باید در پی چه چیزی باشد ؟

من بیشتر به ارتباطات دینی و قرآنی گرایش دارم . و از تخصصم بیشتر در این زمینه استفاده می کنم. نمی دانم چقدر موفق بود ه ام . ولی امیدوارم

مفید و تاثیر گذار بوده باشد.

*چرا آیات آسمانی ؟

اسم این وبلاگ به دلیل گرایشات نجومی آیات نجومی بود که بعد به آیات آسمانی تغییر کرد . منظورم از آیات نجومی ، آیات مرتبط با ستارگان و نجوم و همچنین آیات و نشانه هایی که تعداشان ارقامی نجومی می باشد ، بود.

ولی بعد ها به علت تغییر نوع نگارشم تصمیم گرفتم نام وبلاگ را به آیات آسمانی تغییر دهم .

*وبلاگ های قبلی که داشتید را هم با همین سبک مینوشتید ؟

بله تقریبا جهت گیری نوشته هایم دینی می باشد. وبلاگ دیگری دارم که در مورد حجاب و عفاف است که آن هم باز گرایشات قرآنی دارد و از دیدگاه دین و مذهب به بررسی این موضوع پرداخته ام . همچنین وبلاگی با نام حبرنگار مجازی دارم که به مباحث مرتبط با شهر الکترونیک و شهرونذان الکترونیکی می پردازد.

قصد داشتم پایان نامه ی ارشدم را که مرتبط با تکنولوژیهای ارتباطاتی بود به شکلی به کمک این وبلاگ ارائه دهم که بعد دیدم به مشکلاتی بر میخورم .

*جدای از این مباحث وبلاگ تخصص دیگری هم دارید ؟

وبلاگ دیگری هم دارم که خاطرات سبز زندگی مشترکم را در دوره های مختلف زندگی ، در آن ثپت می کنم و امیدوارم روزی به چاپ برسد.

*فکر میکنید وبلاگ های مذهبی چقدر توانسته است مخاطب جذب کند ؟

اگر ایده و هدف نویسنده درست باشد حتما از استقبال برخوردار می شود.  هستند کسانی که تشنه حق و حقیقتند. هنوز هم محتواهای دینی جذابیت خاص خود را دارند. خدا رو شکر ، فکر میکنم موفق بوده ام . نظراتی که برایم از طریق ایمیل و کامنتینگ ارسال می شود حاکی از موفقیتم می باشد.

*به نظر شما وبلاگ مذهبی بهتر است که به نقل روایی و یا شرحی از یک موضوع خاص

بپردازد یا بهتر است به صورت پرسش و پاسخ باشد ؟

به نظر من همه ی زمینه ها لازم است .هر کدام تاثیر خاص خود را دارد . نیازهای افراد مختلف می باشد هر محتوایی مخاطب خاص خود را می تواند داشته باشد. نوشته های بنده مرتبط و متناسب با مباحث روز می باشد. تحقیقاتی که برای نگارش مطالب وبلاگم انجام می دهم برای خودم کلاس درس و تلمذ می باشد . علیرغم شناسه مجازیم (محقق) من خودم را شاگرد میدانم. انتخاب اسم مستعارم  فقط به این علت بود که هویت حقیقیم شناخته نشود که شد .

*آیا این شناخته شدن خوب بود یا بد ؟

در ابتدای راه وبلاگ نویسی شناخته شدن برایم جالب نبود . تمایل داشتم ابتدا افکار، ایده ها و

آرائم را مطرح کنم بعد جایگاه حقیقیم را ، اما در حال حاضر از افشای هویتم ناراحت نیستم.

*یعنی می خواهید بگویید که آقایانی که در محیط نت حضور دارند حرف حق را از یک خانم

نمیپذیرند ؟

خیر، منظورم این نیست . ولی واقعیتی که در جامعه ی ما هست گرایش به جنس مخالف وجود دارد و گاهی اوقات تعریف و تمجیدها نمایانگر نظر واقعی افراد نیست.

مصمم بودم بدور از نظرات کلیشه ای نوشته هایم را محک بزنم و میزان تاثیر گذاری آنرا پشت یک هویت ناشناخته ببینم.

*در معرفی خودتان گفته بودید فوق لیسانس ارتباطات هستید . انتظار داشتم وبلاگتان از نظر

نگارش بر اصول نوشتاری خبر نویسی و خبرنگاری استوار باشد ولی نبود . چرا ؟

من کلا کار خبری نکرده ام و همچنین این وبلاگ هم برخواسته از فنون خبری نیست . بیشتر

آنچه از دلم برامده نوشته ام .

*پستهاتان از بهمن ماه 86 یک روند متفاوتی دارد . چرا ؟

تقریبا از شروع نگارش وبلاگم تا سال 85 سمت و سوی نوشته هایم به مسائل علمی و نجومی داشت و یک کار مشترک بود. آیاتی را که مرتبط با علم نجوم بود استخراج میکردم و به آن می پرداخیتم. بعد از مدتی که به علت گرفتاری نتوانستم ادامه بدهم این کار متوقف

شد و وبلاگم غیر فعال بود. بعدتر آشنایی با جلسات نقد ، و تشویق بعضی از دوستان انگیزه ام برای نوشتن بیشتر شد. اما با سبکی متفاوت .

*چرا تعداد لینکهایتان اینقدر کم است ؟

اگر از مطلبی خوشم بیاید حتما آدرس آنرا ثپت میکنم . و همچنین اگر در خواست لینک شدن داشته باشم رد نمی کنم. هر مطلب و محتوایی که برای خودم و خوانندگانم مفید باشد بدون توقع به آن مطلب لینک می دهم.

*چند وقت است در فضای وب هستید ؟

از سال 80 یا 81 هستم .

*چطور شده که اخیرا پر حضورتر شده اید و فعال تر ؟

حضور در جلسات نقد انگیزه ام را بیشتر کرده است .

*پستی داشتید در مورد تفرقه ی رسانه ها . رویکردتان بیشتر مثبت بوده یا منفی . توضیح

بدهید که اینترنت بیشتر تاثیر مثبت داشته یا منفی ؟

البته هر عصر و هر دوره زمانی معایب و مزایای خاص خود را بر دارد. اگر در این پست به تبعات ناشی از کار با این تکنولوژیها یعنی رسانه پرداخته ام به دلیل ملموس بودن و شایع بودن این مشکلات است و مخاطبم خانواده هایی هستند که متعلق به این دوره از زمان می باشند. اینترنت به عنوان یک رسانه بخودی خود ابزار بدی نیست بلکه عدم آشنایی خانواده ها با این تکنولوژی و تاخر فرهنگی کاربران این رسانه، و استفاده های نادرست  از این تکنولوژی مشکلات بسیار زیادی را در جامعه و خانواده ایجاد می کند. یکی از مزیت های اینترنت از میان برداشتن حد و حصرهای مرزهای جغرافیایی و توسعه ارتباطات فرامرزی می باشد، اما استفاده نادرست از این ابزار ارتباطی مرزهای آنچنانی در ارتباطات خانوادگی افراد بوجود آورده است .

در پست اخیرم که مد نظر شماست ویژگی های خانواده ی دینی را مطرح کردم و گفتم یک خانواده ی دینی مطمئنا به اقتضای زمان برای تربیت و پرورش خانواده سیاستهای مناسب را بکار می گیرد.

اگر سیاستهای تربیتی و معیشتی افراد متناسب با آموزه های قرآنی و دینی باشد و تواما در کردار و گفتار والدین نمود پیدا کند بستر رشد و هدایت فرزندان را بهمراه خواهد داشت. پایه های اعتقادی و دینی افراد در خانواده پی ریزی می شود به همین دلیل سرنوشت خیر و شوم فرزندان به خانواده ها منتسب می شود.

 

*یه جایی اشاره کردید کسانی که خوب بندگی میکنند خوب زندگی میکنند در مورد ربط تربیتی

این موضوع توضیح میدهید ؟

کسانی که بندگی میکنند یعنی مسیرشان مسیر قرب الهیست و گامهایشان برای رضایت و خشنودی خداست . اگر مشکلات و موانعی هم سر راهشان ایجاد میشود آن را آزمایش الهی می دانند خوشبختی و رضایت از زندگی برای آنان ، موفقیت در آزمونهای الهی می باشد و رضای

پروردگار.

*مرتب از کلمه ی خانواده ی دینی استفاده میکنید . خانواده ی دینی در دیدگاه اجتماع ما

خانواده مقید به شرعیات است . آنچه شما میگویید بیشتر خانواده ی انسانی است . چون

این ارزش هایی که میگویید ارزش های اثبات شده ی انسانی هستند . این را توضیح میدهید ؟

یک خانواده دینی به دلیل اعتقاد به مکتب آسمانی و ایمانش ، دینی محسوب می شود. عمل خوب همه جا خوب است . و مربوط به مکان و شخص خاصی نیست . هر کسی در هر کجای دنیا با هر مرام و آئینی اگر با باور و یقین کاری را انجام دهد موفق می شود اما معتقدم این خصیصه های خوب انسانی با آمیخته شدن به مکتب وحی و اهل البیت زیباتر نمود پیدا می کند.

 

بنده به عنوان کسی که داعیه دینداری دارم دیدگاههایم را در قالب باورها و ایمان و یقینم مطرح می کنم و خوبتر و برتر بودن را منتسب به دین و ائینم می دانم.

پیروان حضرت موسی ۷۱ فرقه، مسیحیت ۷۲ فرقه و اسلام ۷۳ فرقه هستند آیا همه اینها راهشان درست است؟ یقینا خیر

به علت ایمان و یقین قلبی به کامل و انسان ساز بودن دین و آئینم ، خانواده دینی را یک خانواده متعالی می دانم که با الگو گیری از رهنمودهای رسول آسمانی و پیروی از اهل بیت او (امام علی ، همسر و فرزندانش) زندگی می کنند و معتقدم محبان و رهروان  واقعی مکتب اهل البیت بهترین بندگان روی زمین می باشند.

*دانش رسانه ای دینی چیست ؟ چه تاثیری بر وبلاگ نویسی شما داشته و کلا رسانه ی دینی تعبیر درستی است یا نه ؟

انعکاس محتوای دینی در قالبهایی مذهبی که با قابلیتهایی مثل ترکیب شدن متن ، صوت و تصویر (فلش ، کلیپ و ... ) زینت می گیرند ، علاوه بر جذاب نمودن محیط  وبلاگ به درک درست مخاطب از مقصود نویسنده کمک می کند. مجموعه بکارگیری فنون و ترفندها را می توان دانش رسانه ای دینی نامید.

معتقدم آیات آسمانی یک وبلاگ دینیست چون انگیزه ، هدف ، محتوا و قابلیتهای موجود رسانه ای رو همسو و همگام با هم پیش می برم .

حضورم را در فضای مجازی یک وظیفه می دانم.

اینترنت با حضور خود ،  با وجود معایب و مزایای وجودیش ، تحولاب شگرفی را در تمام ابعاد زندگی بشر قرن 21 به وجود آورده است. این فضا با در هم شکستن مرزها بهترین فرصتها به یک تریبون جهانی تبدیل شده است. حالا دیگر جهانی شدن حکومت امام عصر خیلی دور از ذهن نیست.

موظفیم با تولید محتوا  و ارائه آن در قالب وبسایت و وبلاگ و ... ،  ایجاد اتاق های گفتگو و ... صدایمان را به گوش جهانیان برسانیم

 و با استفاده از امکانات عصر حقانیت دین و آئینمان را با ادله به چهانیان برسانیم.

هر صفحه دینی ای که به صفحات اینترنت می افزائیم گامی برای هموار سازی شرایط برای جهانی شدنش می باشد.

امروزه هر کس که دغدغه دین داشته باشد بهترین فرصبها  را  تبلیغ دین و دفاع از آن در اختیار دارد. معتقدم اگر قصور کنیم باید جوابگو باشیم. چون توجیهی برای بی تفاوتیمان نداریم. همه چیز مهیاست ابزار اطلاع رسانی ، گوشهای شنوا و چشمهای منتظر و دلهای تشنه حقیقت.....

اگر دیر بجنبیم دیگران موفق خواهند شد. آنها برنده و ما بازنده(خدای نا کرده)

*برای تشخیص اصالت محتوای در دسترس چه مسئلی را باید در نظر گرفت ؟ باید چه

راهکاری برای جلوگیری از بحث های حاشیه و تبلیغات منفی اندیشید ؟

موثق بودن محتوا به ماهیت نویسنده ، شهرت وی و منابع استناد شده بر می گردد.

برای کناره گیری از حاشیه ها ، تاکید و استناد بر مراجع و منابع مرتبط به کمرنگ شدن حاشیه ها کمک می کند. اما قطغا از بین نمی برد. چون همواره جریانهایی وجود دارد که کارشان شبهه افکنی ، تفرقه و تضعیف روحیه می باشد.

*با توجه به گسترش ارتباطات رسانه در عرصه ی جهانی و تکثر ادیان و مکاتب ، رسانه این

میان چه جهتی دارد ؟

وقتی محتوای مطلبمان را پر بار ارائه بدهیم تاثیر گذاریش بیشتر خواهد بود . به نظر من اگر محتوایمان را به زبان بین المللی انتشار دهیم موفقتر خواهیم بود.

*در مورد تاثیر نت و خانواده توضیح میدهید ؟

اگر عوامل موثر در تربیت فرزندان را خانواده ، محیط و همسالان بنامیم امروزه فضای مجازی تاثیر گذارترین محیط و همسالان را شکل داده است. بنابر این وظایف والدین بسیار سنگین شده است . این در حالیست که اکثر والدین به دلیل برخوردار نبودن از سواد اطلاعاتی کمترین آگاهی و اطلاعی را از کاربرد با کامپیوتر و اینترنت ندارند. امروزه مفهوم سواد، دیگر «توان خواندن و نوشتن» نیست. به قول «آلوین تافلر» (یزدیان،1382) در قرن بیست و یکم، بیسوادان آن‌هایی نیستند که نمی‌توانند بخوانند یا بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی‌توانند یاد بگیرند و بازآموزی کنند.

والدین وظیفه شناس و کاردان سعادتمندی خانواده و فرزندان را سعادت خود می دانند و مهمترین دغدغه خود را امانت داری یعنی تربیت فرزندان صالح می دانند.

باید پایه های اعتقادیمان را تقویت کنیم. و با علم و عمل فرزندان را هدایت کنیم. چون علم بدون عمل کارساز نیست. فرزندان ما بیشتر در عمل آموزه ها را اخد می کنند و ثبات پیدا می کنند.

*میخواستم در دو مورد از شما تشکر کنم . یکی به خاطر استفاده ی زیبایتان از فلشهایی که

در وبلاگ قرار داده اید . و دیگر اینکه برخلاف خیلی وبلاگ ها در پست هایتان اگر به واقعه ی

تاریخی اشاره کرده اید در مورد آن نوشته اید . دو انتقاد هم داشتم . یکی در مورد صدای

وبلاگتان که مرتبا پخش میشود و خیلی سخت میتوان لینکش را پیدا کرد تا قطع شود . مورد

بعدی در مورد فونت که گاهی ریز است و گاهی درشت و با رنگ های مختلف که بعضی وقتها

آزار دهنده است اگر اینها هم اصلاح شود خیلی خوب است .

*چقدر برای گذاشتن پست جدید دغدغه دارید ؟

دوست دارم در مناسبت های مختلف غم و شادیم را انعکاس بدهم . اگر هم چنین فرصتی پیش نیاد واقعا اعتقاد دارم توفیق نداشته ام .

*اگر وبلاگتان را ازتان بگیرند چه میکنید ؟

چنین چیزی که پیش نیامده و انشالله نخواهد آمد اما اگر مصلحت ایجاب کند که ننویسم ،

نمینویسم. راضیم به رضای خدا

 

*آیا شما برای اندیشه های دینی یا غیر دینی که با آنها مخالفید به همان اندازه حق قائل هستید که برای خود ؟

من برای نظر همه ارزش قائلم و فکر میکنم فضاهای مجازی مثل وبلاگ محیطی رقابتی و تنش زا را ایجاد کرده است . که افراد سعی دارند با تکنیکهای مختلف ایده هایشان را به ظهور برسانند.

نوع برخورد با آرا مختلف ، ایمان به هدف ، اطلاعات کافی و نحوه استدلال افراد ابزار پیروزی و موفقیت در مواجه شدن با فرق و ادیان مختلف می باشد.

باید از فرصتها استفاده کنیم .

*پستی داشتید به عنوان قربان تا غدیر و کربلا تا غزه . میخواستم ببینم چه ارتباطی این میان

یافته اید .

این روزها نمایش صحنه های کشت و کشتار مردم مظلوم غزه دل هر انسانی رو به درد میاره بنظر من واقعه غزه تکرار واقعه جانسوز کربلا است.

جهانیان نشسته و دست روی دست گذاشته و نظاره گرند که بالاخره این نسل که به اتمام می رسد.

ما مسلمانان افسوس میخوریم کاش در کربلا بودیم و امام را یاری میکردیم تاریخ تکرار شده است

فرصتی دیگر برای اثبات ادعاهایمان

اما ما چه می کنیم!

بای ذنب قتلت!

به کدامین گناه کشته می شوند.

*آیا جلسات مفید بوده اند ؟

بله

از جناب آقای درخشنده خواهش می کنم با وجود تمام مشکلات و فراز و نشیبهای موجود برسر راهشان برای بقای این جلسات تلاش کنند و در درستی راهشان ذره ای ابهام نداشته باشند.

*حرف آخر :

اخیرا رفتارهایی در محیط نت باب شده که از آن به عنوان خشونت مجازی نام می برم . کامنت که ابزاری برای تعامل و ارتباط دو سویه می باشد وسیله ی آزار و اذیت افراد شده است این شرایط گاهی اوقات دلزدگی ایجاد کرده و انسان را از حضور در نت و نوشتن بیزار میکند .

فکر میکنم خشونت های موجود در محیط مجازی تبعات ناشی از همان سرخوردگیها و آشفتگیهای درون خانواده است که در فضایی خاص با اشکالی خاص خودنمایی می کند. فضای مجای تصویری از قضای حقیقی است و در اکثر مواقع رفتارهای مجازی انعکاس واقعی رفتار انسانها در فضای واقعی است.

 

 

 

***در انتها نیز رای گیری برای انتخاب وبلاگ برتر فصل پاییز انجام شد و با آراء دوستان حاضر

، جلسه ی نقد وبلاگ درخت بی سایه به عنوان جلسه ی نقد برتر برگزیده شد . ***

 

 

***نظر کارشناسی درخشنده :

بارها عرض کرده ام که جلسات نقد وبلاگ ، محلی برای بهتر آموختن است.

جایی برای بهتر دیدن و درک بهتر یافتن. جلسه نقد وبلاگ آیات آسمانی از آن جهت برایمان

ارزش ویژه ای یافت که نویسنده ی محترمه ی آن با علم و آگاهی کامل ، با بهرگیری از روش

های تحقیقاتی و بذل عنایت به مناسبت های تقویمی ، مطالبش را به زیور هنر می آراید.

قلم نویسنده ی محترمه ی وبلاگ ، هدایت شده و آگاهانه می نویسد ، و این ویژگی خواننده را با خود

همراه و پیام نوشتاری را به خوبی به او منتقل می کند.

حسن خطاب عرایضم رافرمایشات برادر بزرگوارم ، جناب آقای وزیری، قرار می دهم که در قسمت نظرات

خوانندگان وبلاگ مرقوم فرموده اند :

با سلام

جلسه بسیار پر باری بود جا دارد هم از دست اندرکاران جلسه خصوصا سر کار خانم حصاری تشکر

نمایم.

در این جلسه متوجه شدم که داشتن علم روز و مدارک و مدارج کلاسیک نمی تواند خللی در اعتقادات و

باورهای دینی فرد داشته باشد و بر خلاف کسانی که با ملقب شدن به عناوین دنیوی پشت به تمامی

باورها و ارزشهای خود می کنند می توان علم و تخصص را با باور دینی و تعهد تلفیق و در را ارزشهای

انسانی به کار گرفت.

از پستهائی که با زیبائی و هنرمندانه حوادث تاریخی و اجتماعی را به نگارش در اورده بودند درسهای

بسیاری فرا گرفتم . امید وارم نویسنده این وبلاگ در این راه موفق و موید باشند و جا دارد مجددا از دست

اندرکاران این جلسات که اینگونه وبلاگها را مورد نقد قرار می دهند تشکر نمایم.

*** دوستان و یاران شرکت کننده در این جلسه :

 

 1. آیات آُسمانی
 2. از خواب تا مرگ
 3. از میان دل بی تاب من
 4. اسلام در اروپا
 5. این آدما
 6. این انبوه سیب خورها حال آدم را بهم می زند
 7. با ما یگانه باش
 8. بچه های آسمان
 9. پا به پا با داستان کوتاه
 10. تخریبچی دوران
 11. چند قدم تا وصال یار
 12. خودم و خودت
 13. داستانک
 14. داستان کوتاه کوتاه کوتاه
 15. درخت بی سایه
 16. درخت پیر
 17. دکتر کوچولو
 18. دل شدگان
 19. دنیای سبز من
 20. روح آبی
 21. رویای نیمه تمام
 22. زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
 23. سایت توپ
 24. سایه صبور
 25. عرفان ، برابری ، آزادی
 26. عقیق
 27. فاطمیون
 28. قاتل حرفه ای
 29. گروه بارانی ها
 30. مستر خالیبند
 31. موهبت
 32. نامه های باد
 33. نم نم
 34. نوای نی
 35. وحدت عالم انسانی
 36. وروچکهای بی سواد
 37. یک حرف و دو حرف
 38. یه قلب پاک از همه معابد دنیا زیبا تر است
/ 0 نظر / 129 بازدید