سیره فردی و اجتماعی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله

 

 

 

ام سلمه گوید: یک شب نصف شب بیدار شدم. دیدم پیغمبر خدا، صلی الله علیه وآله، در بستر نیست. با خود گفتم رسول خدا، صلی الله علیه وآله، کجا رفته است؟ ناگاه متوجه شدم که در گوشه اتاق مشغول عبادت هستند. گوش کردم به سخنانشان دیدم در حال گریه می گوید:بارالها! از من چیزهای پسندیده ای را که عطا کرده ای، هرگز جدا مکن. بارالها! دشمن و حسود و کینه توز را، هرگز به شماتت من وامدار. بارالها! مرا به بدی و گرفتاری که از آن نجات داده ای، هرگز باز مگردان. بارالها! مرا حتی یک چشم برهم زدن، هرگز به خود وامگذار. (1)

ام سلمه می گوید: به اینجا که رسیدند شروع کردم به گریه کردن و فریاد زدن. دعا و نماز پیغمبر، صلی الله علیه وآله، که تمام شد، فرمود: ام سلمه چرا گریه می کنی؟ عرض کردم: یا رسول الله وقتی که شما این سخن را می گویید پس وای به حال ما. فرمود: البته همینطور است. برادرم یونس، علیه السلام، را خدا یک لحظه به حال خودش واگذاشت; آمد به سرش آنچه آمد.

از حضرت جواد، علیه السلام، نقل شده است که پیامبر، صلی الله علیه وآله، این چنین دعا می کردند: بار خدایا! بیامرز برای من آنچه پیش کرده ام و آنچه به تاخیر انداخته ام و آنچه پنهان کرده ام و آنچه عیان نموده ام و اسراف مرا درباره خودم بیامرز و آنچه را تو بدان داناتری.

بار خدایا! معبودی جز تو نیست خدایا به حق دانایی و تواناییت بر همه خلق، تا آنگاه که زندگی را برایم بهتر می دانی مرا زنده دار و آنگاه که مرگ را برایم بهتر دانستی جانم را بگیر.

بار خدایا! ترس از خودت را در پنهانی و عیان عنایت فرما. خداوندا! سخن حق را در حال خشم و خشنودی، و میانه روی را در حال فقر و توانگری از تو خواهانم. خداوندا! از تو می خواهم، نعمتی را که فانی نشود و روشنی چشمی را که منقطع نگردد و از تو می خواهم راضی بودن به قضا را و میمنت مرگ را پس از زندگی، و گوارایی زندگی را پس از مرگ و لذت دیدارت و شوق زیارت و لقایت را بی آنکه زیانی ضرر زننده یا فتنه ای گمراه کننده به من برسد.

بار خدایا! ما را با آرایش ایمان بیارای و از راهنمایان هدایت شده قرارمان ده.

بار خدایا! ما را در زمره کسانی که رهبری کردی رهبری فرما.

بار خدایا! از تو می خواهم تصمیم به پایداری در کار و به راه راست شدن را و از تو می خواهم توفیق شکرگزاری نعمت و عافیتی نیکو و ادای حقت را و از تو می خواهم بار پروردگارا دلی سالم و زبانی راستگو به ما عطا کنی. و از تو آمرزش می خواهم از آنچه می دانی. و از تو می خواهم بهتر آنچه دانی. و پناه می برم به خودت از بدی آنچه (نسبت به من) می دانی زیرا که تو می دانی و ما نمی دانیم و تویی علام الغیوب.

(2)

و از دعاهای آن حضرت است که:

خدایا! مرا شاکر و صابر گردان و مرا در چشم خویش خوار و در نظر مردم بزرگوار گردان.

خدایا! در همه کارها عاقبت ما را به خیر کن و ما را از خواری دنیا و عذاب آخرت نگهدار.

خدایا! مرا به علم توانگر ساز و به حلم زینت بخش و به تقوا عزیز کن و به عافیت زیبایی ده.

خدایا! من از تو هدایت، تقوا، عفت و بی نیازی می خواهم.

خدایا! از زوال نعمت و تغییر عافیت و غضب ناگهانی و همه چیزهایی که مایه ناخشنودی توست به تو پناه می برم.

خدایا! از اخلاق بد و اعمال بد و هوسهای بد و مرضهای بد به تو پناه می برم.

خدایا! سحرخیزی را بر امت من مبارک ساز.

خدایا! تو را به غیب دانی و قدرتی که بر آفرینش داری سوگند می دهم تا موقعی که زندگی را برای من بهتر می دانی مرا زنده نگهدار و موقعی که مرگ را برای من بهتر می دانی مرا بمیران. خدایا! از تو می خواهم که ترس خود را در آشکار و نهان نصیب من کنی و در حال خشنودی و خشم کلمه اخلاص را به زبان من جاری نمایی و در حال فقر و توانگری میانه روی را شعار من سازی.

خدایا! چنانکه خلقت مرا نیک کردی سیرتم را نیز نیک کن.

خدایا! هر کس عهده دار کار امت من شد و بر آنها سخت گرفت بر او سخت گیر و هر کس عهده دار کار امت من شد و با آنها مدارا کرد با او مدارا کن.

خداوندا! یک لحظه مرا به خودم وامگذار و چیزهای خوبی که به من بخشیده ای از من باز مگیر. (3)

پی نوشتها:

1. بحارالانوار، ج 16، ص 217.

2. اصول کافی، ج 4.

3. نهج الفصاحه.

 

/ 18 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ابوالفضل

با عرض سلام و احترام: هر وقت دلم به درد می اید و شیطان دروجود ناقصم به جولان می پردازد ، سرای با صفایتان صیقل جان خسته ام می شود... خدا خیرت دهد.

ستاره

سلام خواهر خوبم .صبحتون بخیر .[ماچ] دلم براتون تنگ شده بود اومدم حالی بپرسم ازتون که با این نوشته های اشنگ چشمام بارونی شدن . منو از دعا فراموش نکنین . شاد باشین و همیشه سربلند [گل][قلب]

س.م.ع

یادش بخیر! در تب و تاب بودم وپرز اشتیاق یار ثانیه ها ،لحظه های پر تپش لبیک،اللهم لبیک سالی دگر گذشت مست پیاله ی آن ،لاشریک له حالا خمار نیم نگاهی زچشم یار مستان بی هوا که به دیدار کوی آن یار می روید بادا سلامتان وگوارای جانتان آن تک جرعه ی بقیع آن پاکیزه جام زمزم وآن اشک درحرم

نرگسی

سلام خواهر گرامی و بزرگوارم ممنون از مطلب ارزنده و مفیدتون به شدت کم پیدا شده اید !! التماس دعا [گل]

رضا

خدایا ..... از کشته ی تو بوی خون نیاید و از سوخته ی تو بوی دود ، چرا که سوخته ی تو به سوختن شاد است و کشته ی تو به کشته شندن خشنود خدایا هر چه از دنیا مرا خواهی را به کافران ده و هر چه از آخرت مرا خواهی داد به مومنان ده که مرا بسنده است در دنیا یاد کردن تو و در آخرت دیدار تو خدایا به هر که دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتره خدایا ... ایمانم را به درجه ی کامل ترین ایمان رسان و یقینم را برترین یقین گردان و نیتم را به بهترین نیت ها منتهی ساز و کردارم را به بهترین کردارها تبدیل کن خدایا ... زبانم را به هدایت گویا ساز و تقوا را بر قلبم الهام کن و به پاکیزه ترین روشم توفیق ده و مرا به کاری وادار که بیش از هر چیز به آن خشنودی [گل]

رضا

خدايا! جز قدرت تو قدرتی نيست تا اين چرخ سنگين را بگرداندو جز مشيت تو حکمران ديگری بر کائنات حکومت نکند. آنچه را که تو داده ای،داريم و از آن چه روزی ما کرده ای،بهره می بريم. پروردگارا! هم اکنون روز تازه ای را آغاز می کنيم وتمتع ديگری را از تمتعات حيات در می يابيم. پروردگارا!امروز ما نيز همچون روزهای ديگر،به شب خواهد رسيد وما را شب هنگام بدرود خواهد گفت.ما نيکو بدانيم که اگر اين روز روشن را در اطاعت واخلاص به شام رسانيم:خورشيد شامگاهی به هنگام بدرود،ما را درود خواهد گفت و با تهنيت وداعمان خواهد کردو مسلم است که اگر روز ما در معاصی مناهی به سر آيد،کيفر ما نفرين وناسزا خواهد بود. پروردگارا! آن چنان کن که در روشنايی خورشيد، جان ما هر لحظه بر روشنايی بيفزايد و نعمت عبادت و اطاعت، بهره ما باشدو از گناهان کوچک وبزرگدر پناه عفاف و عصمت بر کنار بمانيم. آن چنان کن که روز ما ، به حسنات اعمال ما زينت يابد،از نيکوکاری آغاز شود و به سپاس گذاری پايان يابد. [گل]

رضا

خدايا به من قلبي ده که دوست داشته باشم هر آنچه آفريده توست. خدايا به من زباني ده که جز بر حمد تو گويا نگردد. خدايا هر آنچه دارم از آن توست پس آنچه خير من است بر زبانم جاري کن تا از تو تمنايش کنم که خود بسيار نادانم. خدايا خواسته هايم بسيارند ولي هيچ چيز در قبال آنها ندارم. پس تو از مخزن بي انتهاي کرمت آنها را به من عطا کن خدايا قلبم را از تمام کينه ها پاک کن که غير از تو کسي را بر اين کار قادر نيست. خداوندا به من صبري ده که بر سيلي دشمنان بخندم و با خنجرهاي دوستان به رقص آيم. خدايا شرکم را به يکتاييت ، ضعفم را به قدرتت، جهلم را به علمت، حماقتم را به حکمتت، گناهانم را به رحمتت، عصيانم را به عزتت، تيرگي دلم را به نورت، بي حرمتي هايم را به قداستت، تنگ دستي و بخلم را به کرمت و ناسپاسي ام را به لطفت ببخش. خدايا به خير و شر خود آگاه نيستم به علمت و به رحمتت هر آنچه خير من در آن است بر من فرو فرست و هر آنچه شري براي من در آن است از من دور گردان. خدايا به من يقيني ده که جز تو در هستي هيچ چيز نبينم. خدايا به من دلي ده که جز مهر تو در آن

حریم یاس

سلام انشالله از پیروان راستین حضرتش باشیم. از جنایاتی که بر سر شیعیان آورده اند آگاهید ؟!