کرامت خانواده از منظر قرآن

 

روز خانواده مبارک باد

ان هذا کان لکم جزا و کان سعیکم مشکورا

آیه مبارکه «هل اتی» که نخستین آیه سوره انسان یا دهر است همزمان با 25 ذی‌الحجه به پیامبر(ص) نازل شد و سه آیه 7، 8 و 9 آن که می‌فرماید:

 یُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَیَخَافُونَ یَوْمًا کَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیرًا؛

[همان بندگانى که] به نذر خود وفا مى‏کردند و از روزى که گزند آن فراگیرنده است مى‏ترسیدند

 «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا؛ و به [پاس] دوستى [خدا] بینوا و یتیم و اسیر را خوراک مى‏دادند»

 و «إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنکُمْ جَزَاء وَلَا شُکُورًا»؛ «ما براى خشنودى خداست که به شما مى‏خورانیم و پاداش و سپاسى از شما نمى‏خواهیم» اشاره مستقیم به روایت نذر حضرت علی(ع) و فاطمه(س) برای شفای فرزندانشان دارد.

ابن عباس نقل می کند: امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بیمار شده بودند. رسول خدا(ص) همراه دو نفر از اصحاب از آنها عیادت کرد. پیامبر به علی(ع) فرمودند: « چه خوب بود برای شفای دو فرزندت نذری برای خدا می کردی.» علی(ع) و زهرا(س) نیز اینچنین کردند « نذر می‌کنیم اگر خوب شدند سه روز را روزه بگیریم.»  بعد از بهبودی حسنین، علی و زهرا  سه روز روزه گرفتند. حضرت زهرا (س) نان می پختند تا با آن روزه شان را افطار کنند. روز اول مسکینی در خانه را زد و حضرت نان را به آن مسکین تقدیم کردند. روز دوم یتیمی به در خانه آمد و در خواست غذا کرد و حضرت نان آن روز را نیز به او بخشید. روز سوم اسیری مشرک به در خانه حضرت آمد آن شب نیز تمام نانشان را به اسیر دادند و با آب افطار کردند و گرسنه خوابیدند. حضرت زهرا و همسر و فرزندانش سه روز گرسنگی کشیدند. حضرت محمد (ص) وقتی از علت ضعف و گرسنگی علی و خانواده اش با خبر شدند بخدا پناه بردند. در همین حین جبرائیل نازل شدند و فرمودند:

"ای محمد آنچه را خداوند برای تو در باره اهل بیت (ع) مهیا ساخته است، بگیر" پیامبر فرمود: "چیست؟" جبرائیل نیز آیه آغازین "هل اتی" را تلاوت نمود تا رسید به آیه:

"ان هذا کان لکم جزا و کان سعیکم مشکورا"

مبنای زندگی این زوج آسمانی بندگی به درگاه لایزال الهی می باشد. انما نطعمکم لوجه الله. این چنین است که می توان ادعا کرد:

 کسانی که خوب بندگی می کنند ، خوب زندگی می کنند.

البته خوب زندگی کردن و خوشبختی برای انسانهای مختلف تعابیری مختلف نیز در بر دارد. مراد از خوبی و خوشبختی برای انسانهای خداشناس و مومن ، خشنودی و رضایتمندی پروردگار است و بس. اینگونه افراد چه بسا مشکلات عدیده ای (از قبیل بیماری ، فقر، مصیبتهای ارضی و سماوی و ...) را در زندگیهایشان تجربه کنند اما همین بلایا و مشکلات ، موجبات تقرب بیشتر آنان را فراهم می کند.

هر که در این بزم مقربتر است

جام بلا بیشترش می دهند.

انسانهای متقی در برابر مشیت الهی تسلیم هستند و دلبستگی به این دنیا ندارند خانواده ، ثروت ، مقام و ...ابزار امتحان و تکامل او هستند. خانواده را امانتی می دانند که باید با ولایت، سرپرستی و تربیت درست از آفتهای روز آگاهشان کنند و آنها به سر مقصد مقصود ، که همان قرب الهی می باشد سوق دهند.  

امام علی (ع) نیز آنروز در مرحله آزمون بود و امتحان روز به روز سخت تر می شود. گرسنگی صبرشان را بسر نیاورده بود و همچنان راضی به رضای پروردگار بودند. روز سوم آزمون، سائل اسیر ، مسلمان نبود. مشرک بود. می توانستند با استناد به « چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.» قضیه را به اتمام برساندند. اما حضرت علی (علیه السلام) با وجود اینکه 3 روز بود خودش و فرزندانش چیزی نخورده بودند غذا را به اسیر مشرک بخشیدند. این ایثار و گذشت حاصل یک تربیت دینی و انسانساز می باشد و بس.

بنابر این خانواده یک کانون مقدس است و مهمترین وظیفه خانواده دینی ، بستر سازی و آموزش تا رسیدن به کمال ، در کانون خانواده می باشد. زن و مرد مهمترین رکن تشکیل خانواده هستند. وقتی صحنه زندگی با هنرنمایی و نقش آفرینی زوج هایی متدین و متعهد آراسته شود قطعا آثار ارزشمندی از لحظه ها به ثپت و ضبط می رسد. فرزندان ما ثمره و محصول زندگی مشترکمان هستند. لوحهای پاک و بکری که به دست والدین رنگ می گیرند و نقش می پذیرند هر کدام از والدین متناسب با نگرش و اهداف و دیدگاههای خود زندگی را پیش می برند. در یک خانواده دینی حرکت والدین در مسیر زندگی و تربیت فرزندان همسو و هم جهت می باشد و هر کدام با عمل به رسالتها و وظایف خود خانواده کامل و پرباری  را پایه گذاری می کنند. فرزندان شایسته و صالح ثمره این نوع زندگیها هستند که از آنها به "باقیات صالحات" تعبیر می شود.

هر گاه رسالتهای مرد در مقام سر پرست و مدیر خانواده ، در مقام همسر ، در مقام پدر خانواده بدرستی انجام شود و وجودش مامنی برای خانواده محسوب گردد نظم ، ترتیب ، آرامش و شکوفایی در محفل خانواده به چشم می خورد. مدیریت خوب مرد اگر با تدبر زن همراه شود معجزه می کند.

اگر این بستر سازی توسط خانواده انجام نشود خانواده رشد و نمو نخواهد نیافت.

هرگاه انگیزه تشکیل زندگی برای مرد یا زن ، بر اساس خود محوری و مطیع سازی باشد خانواده را با مشکلات عدیده ای مواجه می سازد. خود محوری و خشونت یکی از عوامل مهم از هم گسستگی ،  تباهی و فرار افراد خانواده می باشد. منظور از فرار، صرفا عدم حضور فیزیکی افراد در خانواده نیست بلکه به معنای عدم وجود همدلی که ناشی از فقر عاطفه و محبت (طلاق عاطفی) در خانواده هاست. اگر چه خانواده ها بصورت مکرر گرد هم می آیند سر یک سفره غذا می خورند ، برای تماشای فیلم و سریال پای تلویزیون می نشینند اما در کانون خانواده حضور قلبی ندارند و بین آنها فرسنگها فاصله وجود دارد.

این شکاف و فاصله عاطفی و روحی گاهی اوقات بازتاب بی توجهی والدین می باشد.

بکار نگرفتن روشهای صحیح تعلیم و تربیت (دینی و اعتقادی) 

رها کردن واقعی آنها ( ترک کردن فیزیکی ).

دریغ کردن احساسات خود از فرزندان .

بی توجهی به تأیید و تصدیق احساسات فرزندان .

برآورده نساختن نیازهای رشد کودکان.

امروزه مشغله های بی حد و مرز والدین ، آنها را از توجه به امانتهای الهی که همان فرزندانشان می باشد غافل کرده است.

والدین آگاه و کاردان ؛ برنامه ها ، سیاستها و ترفندهای زندگیشان را به اقتضای زمان تنوع می بخشند و با ابتکارات و خلاقیتهای خود ، جذابیتهای خدا محوری را در کلیه امور بقا می بخشند. امروزه یکی از فضاهایی که در حین فرصت بودن تهدید نیز تلقی میشود فضای مجازی یا همان اینترنت است. پدر و مادر موظفند با تدابیری که اتخاذ می کنند فرزندانشان را با مشکلات تکنولوژیکی آشنا نمایند. لذا در صورت برنامه ریزی برای تربیت صحیح فرزندان و توجه به امور تربیتی و پرورشی آنها میتوان از آسیبهای برخی تکنولوژی های جدید کاست و بعضا آنها را تبدیل به فرصتی برای بهره گیری در جهت نیل به تعالی حرکتهای فرهنگی نمود .

 یکی از عوارض بسیار مهم عصر ارتباطات به مخاطره افتادن روابط خانواده است. انتظار داشتیم تکنولوژیهای ارتباطی (تلویزیون، ماهواره، اینترنت، موبایل و ...) گرما بخش محافل خانوادگی باشد و با افزایش ارتباطات و گرد آوردن افراد در حریم خانواده ارتباط میان فردی را توسعه دهد! بر عکس این تکنولوژیها سدی برای توسعه ارتباطات در خانواده شده است. اینترنت با ورود خود مرزهای جغرافیایی(زمان و مکان) را در هم شکسته و با توسعه روابط مجازی و شکستن حد و حصر ، جاذبه های زیادی را برای افراد ایجاد کرده است. اما در عوض در بین تک تک افراد خانواده حصارها و مرزهای آنچنانی بوجود آورده است.

 فقر عاطفی و اخلاقی موجود در خانواده ها افراد را به عقده گشایی در فضاهای حقیقی و مجازی سوق می دهد. حضور این افراد در جامعه علاوه بر نا امن نمودن محیط و تباهی خودشان ، ضربات جبران ناپذیری را بر خانواده و همسالان خود وارد می سازد.

افرادی که در فضایی سالم و صمیمی رشد پیدا می کنند و  وجهه هایی از محبت ، عشق ورزی و گذشت را در خانواده آموخته و در عمل تجربه کرده اند ، غالبا انسانهایی صبور ، آرام و با نشاط هستند.  و اگر در موقعیتهای  مختلف کاری و یا زندگی با مشکلاتی مواجه شوند با توکل بخدا و حمایت خانواده آنرا پلی برای موفقیت و پیروزی قرار می دهند.

بکوش تا به کف آری کلید گنج وجود 

    که بی طلب نتوان یافت گوهر مقصود

امیدوارم با عمل به آموزه های دینی و الگو گیری از سبک زندگی ائمه  علیهم السلام از سعادت دنیا و آخرت بهره مند شویم.

 

 کسانی که خوب بندگی می کنند ، خوب زندگی می کنند.

 

ای پادشه خوبان، داد از غم تنهایی

دل بی تو به جان آمد،وقت است که بازآیی

/ 62 نظر / 237 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خادمین خدیجه کبری

سلام بر حسين بن علي(ع) مفسر كبير توحيد و منادي با صلابت لا اله الا الله. سلام بر حسين بن علي(ع) مدرس مكتب عشقبازي و عشق و دلدادگي. سلام بر حسين بن علي(ع) مقتداي آزادگي و دلدادگي. سلام بر حسين بن علي(ع) قائد حماسه‌ي شورانگيز كربلا. و سلام بر دوستداران راه حضرت حق و همراهان حضرت سيد الشهداء، از كبوتر پر و بال به خون نشسته‌ي علي اصغر تا پير فرزانه حبيب بن مظاهر. به روز هستيم. يا حق [گل][گل][گل]

ایمان

اَلسَّلامُ عَلَیکَ یا اَبا عَبدِالله وَ عَلَیَ الاَرواحِ الَّتی حَلَّت بِفِنائِکَ عَلَیکَ مِنی سَلامُ اللهِ اَبَداً ما بقیتُ وَ بَقیَ اللَیلِ وَ النَهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللهُ اخِرَ العَهدِ مَنّی لِزیارَتِکُم ---------------------------------------------------------- اي ماه خون، بار ديگر از راه ميرسي و با نسيم گرم كربلايي، قصه آلاله هاي سرخ را به گوش جان مي رساني. دوباره سكوت تاريخ را در هم مي شكني و بغض ناله را از تنگناي حنجره ها آزاد مي كني. بار ديگر از راه ميرسي و برف سكوت را با آفتاب عشقي كه بر آسمان سينه داري، آب مي نمايي و آن را به اقيانوس خروشان فرياد مي رساني! اي ماه خدا! قدومت گرامي. -------------------------------------------------------- التماس دعا

حمید داودآبادی

بنام حضرت دوست با سلام ماجرای آن دیدار کاملا صحیح می باشد فقط به علت اینکه برخی افراد کم جنبه مثلا پیرو ولایت را دیدم که در نوشته هایشان متعرض آقا شدند ترجیح دادم تا آنها به کفر نرسیده اند مطلب را بردارم وگرنه نه تکذیبی در کار است نه چیزی. مخصوصا کسانی که تهدید به خودسوزی کرده بودند!

حمید داودآبادی

بنام حضرت دوست بزرگوار من به هیچی کار ندارم ولی وقتی ادعای ولایت ژذیری داریم تکلیفمان با بقیه فرق می کند. به خدا اگر از نزدیک شدن برخی به کفر نمی ترسیدم خیلی چیزهای دیگر دارم که بگویم. اصراری هم نیست که شما آن دیدار را بپذیرید یا نه. در همان نوشته اسم افراد آمده است می شود از آنها پرسید.

زمانی

سلام بر شما ديشب آنقدر از بابت اتفاقات غزه و چهره‌هاي معصوم و دوست داشتني كودكاني كه به جاي كارتون، خون و جنازه مي‌ديدند و خودشان هم جنازه مي‌شدند، حالم خراب بود كه ديوان حافظ را باز كردم. قضاوت درباره شعري كه از ديوان حافظ براي فاجعه غزه آمد با شما؛ http://mohammad-zamani.blogfa.com/post-16.aspx

سیدعلمدارابوطالبی نژاد

سلام منت گذاشتين به من سري سرزدين باسنگ به جنگ فتنه رفتن دارد آن فتنه كه بر تن خود آهن دارد امروزه وبا فلاخن داوودي پيشاني جالوت شكستن دارد

سیب گندیده

خانم حصاري عزيزم، شرمنده كه نتونستم تو جلسه ي پربارتون حضور داشته باشم. كم سعادت بودم. اميدوارم به بزرگواريتون، ببخشيد.[گل][ماچ]

نجوای قلم

سلام[گل] محرم هم آمد....بگذار برای یک بار هم که شده ....به حال خودمان زار بگرییم...

حاج محسن

باسلامی به سرخی خون حسین به مجلس مجازی روضه ما خوش آمدی عذر مرا در جواب سلام تا پایان عاشورا به به پذیر دعاکن عاشورایی شوم