در سوگ صادق آل احمد

سالروز شهادت بنیانگذار مکتب تشیع، امام جعفر صادق(ع) به محضر آقا امام عصر و الزمان و شیعیان و محبان حضرتش تسلیت و تعزیت باد

فردا سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام بنیانگزار مکتب تشیع می باشد. این مکتب در جهان به عنوان مکتب جعفری شناخته شده و فقه شیعی به عنوان فقه جعفری نام گرفته است.

 آن حضرت با تبیین جایگاه امامت و ولایت و تربیت یک ارتش اعتقادى به صیانت از جایگاه امامت پرداخت و به عنوان پایه گذار مکتب تشیع و ششمین نسل از سلاله ی امامت و ولایت جایگاه ویژه ای را در مکتب تشیع اخذ کرد.

 امام صادق (ع ) در فضای مسموم خلافت امویان با اشاعه ى امامت آل على (ع ) و تبیین درست مسئله ى امامت، شبکه ى فعال و ثمر بخشی را در بسیارى از نقاط دور دست کشورهای مسلمان ، بویژه در عراق و خراسان رهبرى مى کرد .

امام صادق (ع ) چون پدرش و جدش قیام مسلحانه و غلبه ى با شمشیر را براى استحکام پایه هاى حکومت خود کافى نمى دانستند ، ایشان قبل از هر چیز معتقد به تربیت سربازانی بود که به رهبرى و عصمت امام معتقد باشند و اهداف و آرمانهای عظیم ائمه را زنده نگه دارند و مصالح و منافع جامعه شیعی را حفاظت نمایند. بیشترین احادیث و روایات شیعه که مبنای فقه این مذهب را تشکیل داده در این عصر جمع آوری شده و صحت و سقم آنها مشخص شده است. از عوامل موفقیت این امام بزرگوار نسبت به سایر ائمه می توان به عمر نسبتا طولانی و هفتاد ساله، همزمانی بخشی از دوران حیات این بزرگوار با انتقال قدرت از خلفای ضعیف اموی به خلفای عباسی، غفلت حاکمان از فعالیتهای این معصوم به دلیل درگیری های حکومتی ناشی از ضعفشان و مهمتر از همه بکار گرفتن سیاست تقیه توسط حضرت و اصحابشان، فرصت و مجال برای جمع آوری استنادات، نشر و تبلیغ آثار شیعی فراهم ساخت. همچنین برگزاری جلسات مناظره و مباحثه با مبنای علمی و فقهی، حقانیت مکتب اهل البیت را بیش از پیش هویدا کرد و شاگردان زیادی را برای تلمذ از محضر امام(ع) گرد آورد که به تربیت تشنگان حق و حقیقت منتج شد تا حدی که وظیفه صیانت، ترویج و ترغیب مذهب تشیع را به عهده گرفتند.

در این بین عوامل، تقیه، نقش اساسی در به ثمر رساندن تلاشهای امام و اصحاب ایشان داشت اصحاب امام صادق (ع ) بمنظور صیانت خود از گزند منصور، مجبور بودند بطور کامل تقیه نموده و مواظب باشند که کوچکترین بى احتیاطى از آنان سر نزند، و تأکیدهاى مکرر امام (ع ) بر تقیه، خود دلیل آشکارى بر وجود چنین فشار سیاسى بود، خطر هجوم بر شیعیان چنان نزدیک بود که امام براى حفظ آنان، ترک تقیه را مساوى با ترک نماز اعلام فرمود. حضرت خطاب به معلى ابن خنیس که بدست حاکمان زمان خود کشته شد، فرمود:

"یا معلى اکتم امرنا ولا تذعه فان من کتم امرنا و لا یذیعه اعزه الله فى الدنیا". "اى معلى کار ما را پنهان بدار و افشاء مکن، کسى که کار ما را افشاء نکند و پنهان بدارد، خداوند او را در دنیا عزیز مى دارد".

اما در نهایت منصور دوانیقی که به جایگاه عمیق حضرت در جامعه اسلامی پی برده بود در 25 شوال سال 148 قمری آن بزرگوار را به شهادت رساند.

امام صادق(ع) در عصر برخورد مکتب‌ها، ایدئولوژی‌ها و تضاد افکار فلسفی و کلامی، خستگی ناپذیر و انقلابی در میدان فکر و عمل مکتب جعفری را تأسیس و تثبیت کرد تا همیشه تاریخ بدرخشد و جهان را منور سازد.

کسانی که به خاطر گناهانشان می میرند بیش از کسانی اند که بر اثر رسیدن اجلشان می میرند و آنانکه به سبب احسان کردن عمر طولانی می کنند بیش از کسانی اند که بواسطه عمر طبییعی زندگی می کنند.

امام صادق (ع) مستدرک الوسائل ج 11 ص 377

خدایا بحق امام صادق(ع)ایمان عارفانه و عمل صادقانه به همه ما عنایت بفرما.

 آمین یا رب العالمین

/ 6 نظر / 25 بازدید
سید محسن

به نام حضرت دوست سلام تسلیت میگویم این سوگ را به محضر شما خواهر ارجمند در پناه حضرت دوست

احسان

سلام. مدتها بود كه حديث شريف آقا امام علي عليه السلام دهن به دهن مي گشت و با معرفي ياران سبز پوش دجال ، حاميان سبز نفاق را به خود مي آورد؛ اما ايشان به جاي تنبه ، تكذيب مي كردند و تكذيب... اين باعث شد دست به تحقيق اندكي بزنم و در لا بلاي كتب شيعه به دنبال سرنخي از اصحاب جامه هاي سبز آخرالزمان بگردم. شما رو به ديدن نتيجه ي ناچيز اين كار و اطلاع رساني به ديگران دعوت مي كنم... پاينده باشيد...

دوستي دوست شما همان دعاي شماست كه مستجاب شده است. مزرعه شماست كه در آن با عشق دانه مي كاريد و با شكر درو مي كنيد. سفره طعام شماست زيرا با گرسنگي نزد او مي آييد و در كنارش آرامش مي جوييد. و خوشتر آنكه در دوستي هيچ مقصودي در ميان نباشدمگر آنكه روح شما ژرف تر و عظيم تر شود. زيرا اگر عشق در پي چيزي جز كشف اسرار عشق باشد، به حقيقت عشق نيست بلكه، دامي است كه آدمي مي گسترد و در آن صيدي جز كالاي بيهوده نمي افتد. و بگذار بهترين بخش هستي تواز آن دوستت باشد. اگر او درياي وجودت را هنگام جزر آب ديده است ، بگذار در مد آب نيز آنرا تجربه كند. زيرا اگر دوستت را بدان خاطر بخواهي كه ساعات خود را در صحبت او بر باد دهي ، بهره آن دوستي چه خواهد بود؟ پس در صحبت او ساعاتي بجوي براي زيستن ( نه براي كشتن). زيرا دوست براي آن است كه نياز تو را بر آورد نه تهي بودنت را پر كند. و بگذار كه در پيوند شيرين دوستي خنده و شادي باشد و شريك شدن در لذتهاي يكديگر. زيرا در شبنم نكته هاي ظريف و كوچك دل آدمي صبح خود را مي يابد و تازه و با طراوت مي شود. جبران خلیل جبران

سید محسن

به نام حضرت دوست السلام عليك يا غريب الغرباء السلام عليك يا معين الضّعفا ء والفقرا ء السّلطان ابا الحسن عليّ بن موسي الرضا و رحمة الله و بركاته میلاد نور مبارک باد در پناه حضرت دوست

بنده ناچیز خدا

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا ولادت با سعادت هشتمین گوهر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام رضا علیه السلام بر شما مبارک باد خواهر گرامی از حضورتان سپاسگذارم . ایام به کام