آیات آسمانی


 در سوگ یاس کبود

 

زهرا عصاره عصمت است. زهرا، آیینه پاکی است. زهرا زلال کوثر است. ای همیشه جاری! ای بهار کوتاه! ای ترنم باران وحی! در شکوه مقام تو حیرانم که معنویت رشته‌های چادرت دست نیاز می‌آویزد و معرفت به غبار آستان خانه‌ات بوسه می‌زند. برهوت این دنیای خاکی شایان میزبانی چشمه سار همیشه جاری تو را نداشت. تو که در آیینه زخم‌ها و داغ‌ها و در هجران پدر غریبانه زیستی و در وداع شبانه‌ات با پهلویی شکسته، خانه گلین را به امید آغوش بهشتی پدر ترک گفتی...

 شریعتی مقام والایت را از قول پدرت احمد(ص) چه زیبا بوصف می نشیند:

«وقتی پیامبر اسلام می‌گوید فاطمه یکی از چهار زن بزرگ جهان است، وقتی که در برابر همه رنجها و پریشانی‌ها و همه غمهای زندگی فاطمه، پیغمبر به او تسلی می‌دهد که «نمی‏خواهی بانوی همه زنان جهان باشی؟» اینها تعارف نیست که یک مرد به دخترش می‌گوید! پیغمبر چنین تعارفها را ندارد!... وقتی می‌گوید تو می توانی بانوی همه زنان جهان باشی، به معنای این نیست که تعارف کرده باشد و هم به معنای آن نیست که برای پیروان خود یک بت ساخته باشد که فقط او را بپرستند و یک معبود که ستایشش کنن.

 وجود مبارک حضرت فاطمه علیهاالسلام تنها یک تفکر یا تصور یک حقیقت حیات بخش نیست. بلکه تجسمی عینی و زنده از برکت خداوند بر انسان است. اگر تا قبل از حضور ایشان در عالم خاکی انسان معناگرا مجبور بود گوشه‌هایی از نعمت یک زن مقدس را در اسطوره‌ها، الهه‌ها و افسانه‌ها جستجو کند یا متوسل به پاکدامنی حضرت مریم(ع) یا خردمندی آسیه و وفاداری سارا بشود، بعد از تجسم خاکی و عینی ایشان برای انسان کمال‌گرا یک الگوی زنده و جاوید پدید آمد و آن شخصیتی والا به نام «فاطمه» دختر رسول اکرم بود.

 در وصف عظمت و جایگاه ریحانه النبی، زهرا (س)، رسول اکرم صلی الله علیه و آله روایت نموده‌اند که خدای متعال فرمود:

ای احمد! اگر تو نبودی آسمان و زمین را نمی‌آفریدم و اگر علی نبود تو را نمی‌آفریدم و اگر فاطمه نبود، شما را نمی‌آفریدم.

 سوز تو ای فاطمه سازم شکست
در رثاء دوست آوازم شکست
گر قلم می ماند از تفسیر عشق
خامه تعبیر اعجازم شکست
پر زدی تا آسمانها، اوجها
در فراقت بال پروازم شکست
در فضا پیچید نجوای علی
رای من پهلوی طنازم شکست
بین دیوار و در بی غیرتان
حرمت بانوی دمسازم شکست
راز تو از پرده بیرون شد دمی
 در میان سینه ها رازم شکست
ای سرانجام همه آغازها
عاقبت آغاز و انجامم شکست

 امام باقر علیه السلام مى فرماید: هنگامى که فاطمه به در بهشت مـىرسـد، به پشت سـرش مىنگرد. نـدا مـىرسـد: اى دختـر حبیب! اینک که دستـور داده‌ام به بهشت بروى، نگران چه هستى؟ فاطمه صلوات الله علیها جـواب مىدهد: اى پـروردگار! دوست دارم در چنیـن روزى با پذیـرش شفاعتـم، مقام و منزلتم معلوم شود.ندا مـىرسـد: اى دختر حبیبـم! برگرد و به مردم بنگر و هر که در قلبـش دوستى تو یا یکى از فرزندانت نهفته است داخل بهشت گردان.

بارالها! ترا به حق نبی (ص) و سلاله پاک و اطهرش ما را نیز در زمره محبین اهل البیت (علیهم السلام) قرار بده!

 

 نثارش سلام و ارادات ما**روا کن بدو جمله حاجات ما

الهی تو را بر غم فاطمه ** به دوران عمر کم فاطمه

 جهان را به نورش منور بدار**به یمن ظهورش منور بدار

 شده در دل عاشقان مندرج**به زهرای مرضیّه عجّل فرج

آیت‌الله بهجت معلم بزرگ اخلاق و سرچشمه فیوضات معنوی بی‌پایان بود.

در ایامی که پیروان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سوگوار سالگرد شهادت یادگار پیامبر حضرت فاطمه زهرا(س) هستند، رحلت یکی دیگر از اسوه های پرهیزگاری و تقوا و استوانه های علم و فضیلت، شیعیان جهان را در ماتمی مضاعف فرو برد.

این ضایعه مولمه و ثلمه عظمی را به محضر حضرت بقیه الله الاعظم (عج) تسلیت عرض کرده و علوو درجات ایشان را از خداوند بزرگ خواستارم.

التماس دعا

اللهم عجل لولیک الفرج

 

 

شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸ | ٦:٥۸ ‎ب.ظ | حصاری/محقق | نظرات () |
Design By : nightSelect.com