آیات آسمانی


هوالنّور

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

 هُوَ الَّذی جَعَلَ الشَّمْسَ ضِیاءً وَ الْقَمَرَ نُورًا

 او کسی است که خورشید را روشنائی و ماه را نور قرار داد. (یونس - ۵)

In the name of ALLAH، the most beneficent، the most merciful

Huwa allathee jaAAala alshshamsa diyaan waalqamara nooran

he it is who appointed the sun a splendor and the moon light

‌‍ بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

                  أَ لَمْ تَرَوْا کَیْفَ خَلَقَ اللّهُ سَبْعَ سَماواتٍ طِباقًا‌‍

 وَ جَعَلَ الْقَمَرَ فیهِنَّ نُورًا وَ جَعَلَ الشَّمْسَ سِراجًا‌‍

آیا نمی دانید چگونه خداوند هفت آسمان را یکی بالای دیگری آفریده و ماه را در میان آنها مایهُ روشنایی و خورشید را چراغ فروزانی قرار داده است (نوح - ۱۶و ۱۵)

In the name of ALLAH، the most beneficent، the most merciful

Alam taraw kayfa khalaqa Allahu sabAAa samawatin tibaqan. 15
WajaAAala alqamara feehinna nooran wajaAAala alshshamsa sirajan. 16

see ye not how Allah hath created seven heavens in harmony

( 16، An -nuh-15)

And hath made the moon a light there in; and made

the sun a lamp

(Al-yunus - 16)

 ‌‍ بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

 وَ جَعَلْنا سِراجًا وَهّاجًا‌‍

ما چراغی نورانی و حرارت بخش آفریدیم ( نباء - ۱۳ )

In the name of ALLAH، the most beneficent، the most merciful

WajaAAalna sirajan wahhajan

and have appointed a dazzling lamp

منشاء انرژی سماوی چیست؟

 ما اجسام را می بینیم ولی دلیلی ندارد که فکر کنیم نوری که از  اجسام به ما می رسد حتما توسط خود آنها تولید شده باشد این ممکن است که یک چیزی مثل چراغ، خودش تولید کننده باشد یعنی صورتی از انرژی را به صورت دیگر مثل انرژی گرمایی تبدیل کند. و ممکن است اجسامی را ببینیم در حالیکه از خودشان نوری ندارند و فقط نور چشمهُ نوری دیگری را منعکس می کنند و دیده می شوند بسیاری از اجرام آسمانی مثل ماه و سیّارات و ... که ما آنها را نورانی می بینیم از خودشان نوری ندارند بلکه نور خورشید و سایر ستارگان است که به آنها تابیده می شود و اجسام هم نور را منعکس می کند و ما آنها را به صورت اجسام نورانی می بینیم و این  نور خورشید و ستارگان هست که ماه و سایر اقمار دیگر آنرا منعکس کرده و بمثابه اجسامی که از خود نور تولید می کنند به نظر می رسند.  در واقع خورشید بمثابه یک چراغ آسمان را روشن می کندکه ما خودش را می بینیم و اشیاء دیگر را به دلیل انعکاس نور خورشید می بینیم. بزرگترین تفاوت و تمایز ماه و خورشید همین است که خورشید خودش تولید کننده صورتهای مختلف انرژی می باشد در حالیکه ماه نه تنها انرژی یا نور تولید نمی کند بلکه نور خود را هم از خورشید می گیرد و این انرژی تابشی خورشید و ستارگان دیگر است که به اجسام و اجرام دیگر می تابد و آنها وضوح و روشنائی می بخشد و آنها نور چشمهُ نوری دیگری را منعکس می کنند.

 منشاء انرژی خورشید و سایر ستارگان که نورشان را خودشان تولید می کنند چیست و از کجا می آید؟ آیا نفت و ذغال و یا گونه های دیگر انرژی  فسیلی در خورشید وجود دارد که می سوزد و به انرژی تابشی تبدیل می شود؟ به سهولت می شود نشان داد که اگر انرژی خورشید از ذغال و بنزین و یا صور دیگر این انرژی ها بود نمی توانست تا به حالا دوام بیاورد. ما می توانیم حدود عمر خورشید را محاسبه کنیم.حدود ۵ میلیارد سال است که خورشید انرژی تشعشع می کند و هنوز هم خاموش نشده است و پیش بینی می شود که خورشید حدود پنج هزار میلیارد سال دیگر هم به نور افشانی خود ادامه دهد اگر منبع انرژی خورشید از گونه هایی مثل نفت و ذغال و بنزین و غیره بود در همان اوان زندگی خورشید تمام شده بود پس می توانیم مطمئن شویم که اینها منبع انرژی خورشید نیستند. ممکن است  این تصوّر پیش آید که شاید انرژی پتانسیل خورشید است که به انرژی گرمائی و انرژی تابشی تبدیل می شود ولی این را هم یک دانش آموز دبیرستان و یا دانشجو که مقدمات فیزیک را گذرانده می تواند به راحتی با محاسبات خود نشان دهد که تبدیل این انرژی هم نمی تواند کفاف سوخت این همه سال را بدهد و این همه سال باعث سوختن خورسید شود حدود سی میلیون، کل انرژی پتانسیل گرانشی خورشید به گرما و تابش تبدیل می شود. بنابر این باید به دنبال منشاء دیگری از انرژی را جستجو کنیم منشأئی که حدود صد میلیون بار توان انرژی دهی بیشتری نسبت به ذغال داشته باشد و این چیزی نیست بجز انرژی هسته ای. یعنی در خورشید و دیگر ستارگان هم جوشی هسته ای صورت گرفته انرژی تولید و تابش می شود. یکی از خصائص مهم انرژی هسته این است که مقدار کمی از این ماده می تواند مقدار زیادی انرژی تولید کند مثلآ اگر یک گرم هیدروژن را به هم بچسبانیم و هلیم درست کنیم با این یک گرم هیدروژن می توان پانزده هزار تن جرم را به ارتفاع ده متر بالا برد و یا یک کوه عظیمی را از جا کند و بالا برد در حالیکه که اگر بخواهیم این همه انرژی را از طرق دیگر بدست آوریم باید ُمادهُ زیادی برای تولید انرژی مصرف شود. در خورشید در هر ثانیه حدود هفتصد (۷۰۰) هزار تن ماده به انرژی یعنی هیدروژن به هلیم تبدیل می شود مقدار هلیم تولید شده حدود ششصد و نود و پنج (۶۹۵) هزار تن می باشد اختلاف مادهُ مصرف شده و مادّهُ تولید شده که پنج هزار (۵۰۰۰) تن است در این بین به انرژی تبدیل می شود یعنی پنج هزار تن انرژی تولید می شود اگر پنج هزار تن انرژی را در سرعت نور به توان ۲ ضرب کنیم نشان می دهد که این انرژی در هر ثانیه 1033 از خورشید تشعشع می شود،

 و مقدار بسیار ناچیزی از آن انرژی، از فاصله بسیار دور یعنی حدود

(۱۵۰میلیون کیلو متر) به زمین می رسد و کرهُ زمین با این وسعت بسیار زیاد را گرما و روشنائی بخشیده و زمین را حدود ۳۰۰ درجه کلوین گرم می کند. بنابر این منشاء انرژی خورشید و ستارگان انرژی هسته ای است. بهترین تشبیه برای خورشید و ستارگان همان چراغ است چراغ یک نوع انرژی دیگر را به انرژی تابشی تبدیل می کند اگر خورشید را به چراغ و سراج تبدیل کنیم تشبیه خوبی است ولی قمر را نمی توانیم به چراغ تشبیه کنیم چون در آن تبدیل انرژی صورت نمی گیرد بلکه ماه فقط انرژی و نور خورشید را منعکس می کند.

 او کسی است که خورشید را روشنائی و ماه را نور قرار داد. (یونس - ۵)

آیا نمی دانید چگونه خداوند هفت آسمان را یکی بالای دیگری آفریده و ماه را در میان آنها مایهُ روشنایی و خورشید را چراغ فروزانی قرار داده است (نوح - ۱۶و ۱۵)

تا بعد

سه‌شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۸٤ | ٢:۱٩ ‎ب.ظ | حصاری/محقق | نظرات () |
Design By : nightSelect.com