آیات آسمانی


 

روز خانواده مبارک باد

ان هذا کان لکم جزا و کان سعیکم مشکورا

آیه مبارکه «هل اتی» که نخستین آیه سوره انسان یا دهر است همزمان با 25 ذی‌الحجه به پیامبر(ص) نازل شد و سه آیه 7، 8 و 9 آن که می‌فرماید:

 یُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَیَخَافُونَ یَوْمًا کَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیرًا؛

[همان بندگانى که] به نذر خود وفا مى‏کردند و از روزى که گزند آن فراگیرنده است مى‏ترسیدند

 «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا؛ و به [پاس] دوستى [خدا] بینوا و یتیم و اسیر را خوراک مى‏دادند»

 و «إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنکُمْ جَزَاء وَلَا شُکُورًا»؛ «ما براى خشنودى خداست که به شما مى‏خورانیم و پاداش و سپاسى از شما نمى‏خواهیم» اشاره مستقیم به روایت نذر حضرت علی(ع) و فاطمه(س) برای شفای فرزندانشان دارد.

ابن عباس نقل می کند: امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بیمار شده بودند. رسول خدا(ص) همراه دو نفر از اصحاب از آنها عیادت کرد. پیامبر به علی(ع) فرمودند: « چه خوب بود برای شفای دو فرزندت نذری برای خدا می کردی.» علی(ع) و زهرا(س) نیز اینچنین کردند « نذر می‌کنیم اگر خوب شدند سه روز را روزه بگیریم.»  بعد از بهبودی حسنین، علی و زهرا  سه روز روزه گرفتند. حضرت زهرا (س) نان می پختند تا با آن روزه شان را افطار کنند. روز اول مسکینی در خانه را زد و حضرت نان را به آن مسکین تقدیم کردند. روز دوم یتیمی به در خانه آمد و در خواست غذا کرد و حضرت نان آن روز را نیز به او بخشید. روز سوم اسیری مشرک به در خانه حضرت آمد آن شب نیز تمام نانشان را به اسیر دادند و با آب افطار کردند و گرسنه خوابیدند. حضرت زهرا و همسر و فرزندانش سه روز گرسنگی کشیدند. حضرت محمد (ص) وقتی از علت ضعف و گرسنگی علی و خانواده اش با خبر شدند بخدا پناه بردند. در همین حین جبرائیل نازل شدند و فرمودند:

"ای محمد آنچه را خداوند برای تو در باره اهل بیت (ع) مهیا ساخته است، بگیر" پیامبر فرمود: "چیست؟" جبرائیل نیز آیه آغازین "هل اتی" را تلاوت نمود تا رسید به آیه:

"ان هذا کان لکم جزا و کان سعیکم مشکورا"

مبنای زندگی این زوج آسمانی بندگی به درگاه لایزال الهی می باشد. انما نطعمکم لوجه الله. این چنین است که می توان ادعا کرد:

 کسانی که خوب بندگی می کنند ، خوب زندگی می کنند.

البته خوب زندگی کردن و خوشبختی برای انسانهای مختلف تعابیری مختلف نیز در بر دارد. مراد از خوبی و خوشبختی برای انسانهای خداشناس و مومن ، خشنودی و رضایتمندی پروردگار است و بس. اینگونه افراد چه بسا مشکلات عدیده ای (از قبیل بیماری ، فقر، مصیبتهای ارضی و سماوی و ...) را در زندگیهایشان تجربه کنند اما همین بلایا و مشکلات ، موجبات تقرب بیشتر آنان را فراهم می کند.

هر که در این بزم مقربتر است

جام بلا بیشترش می دهند.

انسانهای متقی در برابر مشیت الهی تسلیم هستند و دلبستگی به این دنیا ندارند خانواده ، ثروت ، مقام و ...ابزار امتحان و تکامل او هستند. خانواده را امانتی می دانند که باید با ولایت، سرپرستی و تربیت درست از آفتهای روز آگاهشان کنند و آنها به سر مقصد مقصود ، که همان قرب الهی می باشد سوق دهند.  

امام علی (ع) نیز آنروز در مرحله آزمون بود و امتحان روز به روز سخت تر می شود. گرسنگی صبرشان را بسر نیاورده بود و همچنان راضی به رضای پروردگار بودند. روز سوم آزمون، سائل اسیر ، مسلمان نبود. مشرک بود. می توانستند با استناد به « چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.» قضیه را به اتمام برساندند. اما حضرت علی (علیه السلام) با وجود اینکه 3 روز بود خودش و فرزندانش چیزی نخورده بودند غذا را به اسیر مشرک بخشیدند. این ایثار و گذشت حاصل یک تربیت دینی و انسانساز می باشد و بس.

بنابر این خانواده یک کانون مقدس است و مهمترین وظیفه خانواده دینی ، بستر سازی و آموزش تا رسیدن به کمال ، در کانون خانواده می باشد. زن و مرد مهمترین رکن تشکیل خانواده هستند. وقتی صحنه زندگی با هنرنمایی و نقش آفرینی زوج هایی متدین و متعهد آراسته شود قطعا آثار ارزشمندی از لحظه ها به ثپت و ضبط می رسد. فرزندان ما ثمره و محصول زندگی مشترکمان هستند. لوحهای پاک و بکری که به دست والدین رنگ می گیرند و نقش می پذیرند هر کدام از والدین متناسب با نگرش و اهداف و دیدگاههای خود زندگی را پیش می برند. در یک خانواده دینی حرکت والدین در مسیر زندگی و تربیت فرزندان همسو و هم جهت می باشد و هر کدام با عمل به رسالتها و وظایف خود خانواده کامل و پرباری  را پایه گذاری می کنند. فرزندان شایسته و صالح ثمره این نوع زندگیها هستند که از آنها به "باقیات صالحات" تعبیر می شود.

هر گاه رسالتهای مرد در مقام سر پرست و مدیر خانواده ، در مقام همسر ، در مقام پدر خانواده بدرستی انجام شود و وجودش مامنی برای خانواده محسوب گردد نظم ، ترتیب ، آرامش و شکوفایی در محفل خانواده به چشم می خورد. مدیریت خوب مرد اگر با تدبر زن همراه شود معجزه می کند.

اگر این بستر سازی توسط خانواده انجام نشود خانواده رشد و نمو نخواهد نیافت.

هرگاه انگیزه تشکیل زندگی برای مرد یا زن ، بر اساس خود محوری و مطیع سازی باشد خانواده را با مشکلات عدیده ای مواجه می سازد. خود محوری و خشونت یکی از عوامل مهم از هم گسستگی ،  تباهی و فرار افراد خانواده می باشد. منظور از فرار، صرفا عدم حضور فیزیکی افراد در خانواده نیست بلکه به معنای عدم وجود همدلی که ناشی از فقر عاطفه و محبت (طلاق عاطفی) در خانواده هاست. اگر چه خانواده ها بصورت مکرر گرد هم می آیند سر یک سفره غذا می خورند ، برای تماشای فیلم و سریال پای تلویزیون می نشینند اما در کانون خانواده حضور قلبی ندارند و بین آنها فرسنگها فاصله وجود دارد.

این شکاف و فاصله عاطفی و روحی گاهی اوقات بازتاب بی توجهی والدین می باشد.

بکار نگرفتن روشهای صحیح تعلیم و تربیت (دینی و اعتقادی) 

رها کردن واقعی آنها ( ترک کردن فیزیکی ).

دریغ کردن احساسات خود از فرزندان .

بی توجهی به تأیید و تصدیق احساسات فرزندان .

برآورده نساختن نیازهای رشد کودکان.

امروزه مشغله های بی حد و مرز والدین ، آنها را از توجه به امانتهای الهی که همان فرزندانشان می باشد غافل کرده است.

والدین آگاه و کاردان ؛ برنامه ها ، سیاستها و ترفندهای زندگیشان را به اقتضای زمان تنوع می بخشند و با ابتکارات و خلاقیتهای خود ، جذابیتهای خدا محوری را در کلیه امور بقا می بخشند. امروزه یکی از فضاهایی که در حین فرصت بودن تهدید نیز تلقی میشود فضای مجازی یا همان اینترنت است. پدر و مادر موظفند با تدابیری که اتخاذ می کنند فرزندانشان را با مشکلات تکنولوژیکی آشنا نمایند. لذا در صورت برنامه ریزی برای تربیت صحیح فرزندان و توجه به امور تربیتی و پرورشی آنها میتوان از آسیبهای برخی تکنولوژی های جدید کاست و بعضا آنها را تبدیل به فرصتی برای بهره گیری در جهت نیل به تعالی حرکتهای فرهنگی نمود .

 یکی از عوارض بسیار مهم عصر ارتباطات به مخاطره افتادن روابط خانواده است. انتظار داشتیم تکنولوژیهای ارتباطی (تلویزیون، ماهواره، اینترنت، موبایل و ...) گرما بخش محافل خانوادگی باشد و با افزایش ارتباطات و گرد آوردن افراد در حریم خانواده ارتباط میان فردی را توسعه دهد! بر عکس این تکنولوژیها سدی برای توسعه ارتباطات در خانواده شده است. اینترنت با ورود خود مرزهای جغرافیایی(زمان و مکان) را در هم شکسته و با توسعه روابط مجازی و شکستن حد و حصر ، جاذبه های زیادی را برای افراد ایجاد کرده است. اما در عوض در بین تک تک افراد خانواده حصارها و مرزهای آنچنانی بوجود آورده است.

 فقر عاطفی و اخلاقی موجود در خانواده ها افراد را به عقده گشایی در فضاهای حقیقی و مجازی سوق می دهد. حضور این افراد در جامعه علاوه بر نا امن نمودن محیط و تباهی خودشان ، ضربات جبران ناپذیری را بر خانواده و همسالان خود وارد می سازد.

افرادی که در فضایی سالم و صمیمی رشد پیدا می کنند و  وجهه هایی از محبت ، عشق ورزی و گذشت را در خانواده آموخته و در عمل تجربه کرده اند ، غالبا انسانهایی صبور ، آرام و با نشاط هستند.  و اگر در موقعیتهای  مختلف کاری و یا زندگی با مشکلاتی مواجه شوند با توکل بخدا و حمایت خانواده آنرا پلی برای موفقیت و پیروزی قرار می دهند.

بکوش تا به کف آری کلید گنج وجود 

    که بی طلب نتوان یافت گوهر مقصود

امیدوارم با عمل به آموزه های دینی و الگو گیری از سبک زندگی ائمه  علیهم السلام از سعادت دنیا و آخرت بهره مند شویم.

 

 کسانی که خوب بندگی می کنند ، خوب زندگی می کنند.

 

ای پادشه خوبان، داد از غم تنهایی

دل بی تو به جان آمد،وقت است که بازآیی

چهارشنبه ٤ دی ۱۳۸٧ | ۸:۳٦ ‎ق.ظ | حصاری/محقق | نظرات () |
Design By : nightSelect.com