آیات آسمانی


 

انا انزلنا فی لیلة القدر  

ما این قرآن عظیم را در شب قدر نازل کردیم

لیلة القدر خیر من الف

 شهر شب قدر از هزار ماه بهتر و بالاتر است

 

 

ذکر فضیلتهای  شبهای قدر از منظر ائمه (ع):

حضرت امام صادق (ع) فرمود: خوشا به حال راکعان و ساجدان آن شب و اشک ریزان و پشیمانان از خطاهای گذشته خود که امید دارم که این افراد از پیشگاه حق ناامید نشوند.

 

حضرت زهرا سلام الله فرموده: محروم کسی که از خیر امشب محروم بماند.

در خصوص اعمال شب قدر امام صادق (ع) به ابوبصیر فرمود: در شبهای بیست و یکم و بیست وسوم ماه مبارک صد رکعت نماز بگذار، و اگر بتوانی آن دو شب را تا روشن شدن هوا احیاء بدار، و در آن دو شب غسل بجا آور.

و نیز علامه مجلسی در بحار آورده است که: بهترین اعمال در شب قدر، طلب آمرزش و دعا برای مقاصد دنیا و آخرت خود و پدر و مادر، خویشان و برادران ایمانی اعم از زندگان و مردگان و اذکار و صلوات بر محمد و آل محمد و اهل بیت اوست.

ای رحیم و ای مهربان!

 آن هنگام که بندگان گنهکارت پس از عمری غفلت رو به‌سوی تو می‌آوردند چه می‌کردند و چه‌ها می‌گفتند؟ قطره‌ای که از دریا جدا گشت و با طوفانی رفت، چه عذری بیاورد؟ پیش تو چه عذر آورد که از مبدا و منتها آگاهی؟! فقط سپاس ای دریا، که این تنها عبارتی است که قطره بازگشته از هزار ماجرای گیتی در عین وصالت سرمی‌دهد. اگر آنچنان می‌رفتم که درباره‌ام می‌گفتند « فبعزتک لاغوینهم اجمعین  » ، امروز چنان بازمی‌گردم که خودت بخوانی « انی اعلم مالا تعلمون  » ؛ تا اینکه پس از سالها « انی معکم من المنتظرین  » ، بار دیگر در شان وجود صلصال گرانمایه‌ات آسمانها و زمین مترنم شوند باینکه « فتبارک ا... احسن الخالقین  » و اینک که خود باری از قعر هزاران ظلمات فریادت می‌زنم « ان لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین  » مرا دریاب و نادیده بگیر از من، هر آنچه را که دور از تو تراشیدم، پرستیدم و شکستم.

در هر شامگاه این ماه غفران الهی فوج فوج بندگان خدا از آتش سوزان دوزخ رهایی می یابند و آزاد می شوندو در سایه رحمت و مغفرت واسعه الهی جای می گیرند ...

ماه ماه خانه تکانی هاست ... خانه تکانی روح و جسم ...


... وقتی در شبهای پر حادثه و سرنوشت ساز و عزیز قــدر دلهامان را عاشقانه روانه کوی دوست می کنیم، آنگاه است که خداوند رحمان و رحیم از گناهان گذشته ما می گذرد و هر بنده ای از بندگانش که عاجزانه از درگاهش طلب مغفرت کند چنان مورد عفو و بخشش پروردگار متعال قرار می گیرد که گویی تازه از مادر تولد یافته و هیچ خطایی از او سر نزده است ، انگار که این بنده را از آلودگی های زیاد که با هیچ چیز پاک نشود در حوضی پر از گلاب ناب رحمت الهی شستشو دهند و او را مطهر کنند ...

 

 

عـلی آن شیـر خدا شاه عرب

                    الفتی داشته با این دل شـب

 

شب روان مست ولای تو عـلی

                  جـان عالم به فـدای تو عـلی


 این ماه٬ ماه امیر المؤمنین است... ماه آن کسی است که وقتی ضربت شمشیر ابن ملجم لعنت الله علیه بر فرق نازنینش اصابت کرد قسم به خدای کعبه آورد و فرمود که رستگار شدم ... ماه آن کسی که از حوض خون فرق مبارکش سیراب شد ... ماه علــــــی ... علی ... علی (ع)...

 

علی (ع) در مناجات با پروردگار می فرماید :

خــدایـــا ! مرا ببخش نسبت به آنچه به خودم وعده دادم که عمل کنم و بعد وفا نکردم.

 

خــدایـــا !مرا ببخش نسبت به آن چیز ها که با زبان به تو تقرب جستم ؛ ولی بعد قلب من با زبانم مخالفت کرد ،

 

خــدایـــا ! مغفرت و بخشش خود را شامل حال ما بگردان نسبت به اشاراتی که با چشم کرده ایم و اشتباهاتی که با زبان کرده ایم و غفلت ها و سهو ها که دل ما کرده است و لغزش ها که به زبان ما جاری شده است.

 

ای خدای توبه‌پذیر! اینک مرا دریاب که مانند ذغال افروخته در کوره‌ای، به خنکای رحمتت می‌اندیشم و دریاب کلوخی را که در بیابان عطش در جستجوی قطره آبی از باران لطیفت به خود می‌پیچد.! آمین.

امام حسن (ع):

کسی که در دلش جز خشنودی خدا خطور نکند من ضامنم که دعایش مستجاب گردد.

پروردگارا: تعجیل در فرج آقا امام زمان را بر ما ارزانی بفرما و ما را از پیشمرگان حضرتش قرار بده.

بار الها: ترا قسم می دهم به بزرگواری، عظمت و جاه و جلالت امشب مرا جزو مقبولین به درگاهت بپذیر.

آمین یا رب العالمین

 

جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧ | ٥:٠٠ ‎ب.ظ | حصاری/محقق | نظرات () |
Design By : nightSelect.com