آیات آسمانی


هو التواب

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

 وَالسَّماءِِ بَنینَها بِِِِایید وَ أنَا المُوسَعُون

 

آسمان را با قدرت بنا کردیم و همواره آنرا وسعت می بخشیم

(زاریات ۴۷ )

the most، B‌‌‌‌eneficent the most merciful ،In the name of ALLAH  

 

Waalssamaa banaynaha biaydin wainna lamoosiAAoona

we have built the heaven whit might & and we it is who make the vast extent (there of ) Al-zariyat-47

 

بسط و توسعه عالم

 

*عالم از انفجار یک گوی آتشین بسیار چگال با دمای بسیار بالا آغاز شد و یک محیط همگنی از دود و گاز درست کرد و بعد در سیر تحولی خود این همگنی بهم ریخت و افت و خیزهایی درچگالی پیش آمد، این افت و خیزها رشد کردند و نهایتا ساختارهای فعلی عالم را بوجود آوردند.

*در سال( ۱۹۲۹) قرن بیستم دانشمندی بلژیکی بنام کلود که یک ریاضی دان هم بود پیش بینی کرد که عالم در حال انبساط است. ادعای با ارزش این دانشمند توسط هابل که یک دانشمند مشاهده گر انگلیسی بود نیز تایید شد هابل توانست با کاوش و رصد اجرام به وسیله تلسکوپ پنج متری  مونت پالومار نشان دهد که عالم در حال بسط و توسعه می باشد تا قبل از آن منجمین عالم را به صورت تخت و بدون انبساط  فرض می کردند.

برای توصیف و درک بهتر این نظریه از یک مثال استفاده می کنیم.

اگر عالم یک بعدی را به سان یک کش که قابلیت ارتجاع و کش آمدن را دارد ترسیم کنیم  و روی آن نقاطی را مشخص کنیم که فاصله آنها در یک لحظه یک متر از هم  باشد.

 

 اگر ما با کش دادن این محیط مرتجع  در ( یک ثانیه) وضعیت اول را به وضعیت دوم برسانیم خواهیم دید که فاصله ها دو برابر شده و اگر شخصی روی یکی از نقاط  ایستاده و ناظر این جابجائی ها باشد و فاصله ها را مشاهده کند خواهد دید نزدیکترین نقطه که قبلا یک متر از او فاصله داشت حالا دو برابر یعنی دو متر شده است و باید این را با سرعت ( یک متر بر ثانیه) محاسبه کرد و فاصله دومین علامت که قبلا دو متر از او فاصله داشت با دو متر جابجائی حالا به چهار متر رسیده یعنی این حرکت با سرعت ( دو متر بر ثانیه) محاسبه می گردد و به همین ترتیب فاصله نقطه بعدی که قبلا سه متر از شخص ناظرفاصله داشته حالا فاصله او از آن نقطه شش متر شده است و باید با سرعت ( سه متربر ثانیه ) محاسبه شود.

می توانیم نتیجه بگیریم که هر چه فاصله بیشتر می شود سرعت گریز و دور شدن ذرات از دید ناظر هم بیشتر می شود.

که در آن V سرعت کیلو متر بر ثانیه و r فاصله می باشد

یک چنین قانونی را برای یک محیط در حال انبساط و یک بعدی می توانیم به کارببریم                    

که این ثابت به افتخار هابل، ثابت هابل و قانون، قانون هابل نامیده شد

ما می توانیم این حالت را دریک محیط دو بعدی یعنی یک سطح و در محیط سه بعدی یعنی در عالم واقع بررسی کنیم.

در واقع اگر بتوانیم اجرام عالم را رصد کرده و سرعت آنها را با استفاده از پدیده دوپلر بدست آورده و فاصله آنها را با استفاده از تکنیکهای موجود محاسبه کرده و چنین قانونی را بین سرعت و فاصله اجرام مختلف و متعدد به کار برده و تجربه کنیم و به یک نتیجه علمی و معتبر برسیم می توانیم ادعا کنیم که جهان در حال انبساط  و توسعه است. سوالی که پیش می آید این است که:

این عالم  تا چه زمانی  منبسط  خواهد شد؟

امروزه پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد

دانشمندان سه مدل برای عالم ارائه داده اند که عبارتند از:

  1. مدل عالم باز
  2. مدل عالم تخت
  3. مدل عالم بسته

که همه بر اساس قوانین نسبیّت عام انیشتین بدست می آیند مدل مهبانگ نیز از این طریق محاسبه می شود.

در اینجا یک کمیت به نام چگالی بحران تعریف می شود که که خود تابعی از زمان می باشد یعنی ما می توانیم از طریق مشاهده چگالی واقعی عالم را برای هر لحظه بدست آوریم.

*اگر چگالی واقعی عالم بیشتر از چگالی بحرانی باشد این انبساط روزی متوقف خواهد شد

*اگر چگالی واقعی عالم کمتر از چگالی بحرانی باشد گویای این است که تا ابد این انبساط ادامه خواهد داشت

*اگر این چگالی برابر با چگالی بحرانی باشد حاکی از این است که انبساط تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد ولی در نهایت متوقف خواهد شد

یکی از این مدل ها توقف این انبساط و بر گشتن به حالت اول پیدایش عالم را مطرح می کند (سر انجام این عالم با انفجاری از بین خواهد رفت کما اینکه با انفجاری (بوجود آمد).

اگرتوان علمی و تکنولوژیکی ما برای رصد این اجرام از رشد کافی برخوردار شود چه بسا که به صحت و سقم این مدل برسیم. البته امروزه مشاهدات ما از چگالی واقعی  کامل نیست و به نظر می رسد که بیش از نود در صد جرم موجود در عالم، ماده تاریک و غیر قابل مشاهده است و اگر این مدل درست باشد به نظر می رسد چگالی واقعی عالم بتواند از چگالی بحرانی بیشتر باشد و انبساط این عالم روزی متوقف  شده و به حالت اول  خود یعنی عالم  قبل از انبساط  خودش بر گردد.  

در واقع می بینیم که سرعت با فاصله نسبت مستقیم دارد.

 

دوستان مجازی من همین جا این بحث و جمع می کنم تا بعد که اومدم ابعاد دیگه پیدایش این عالم را با هم داشته باشیم  

 

قربون شما دوستان خوبم

منتظر انتقادات و پیشنهاداتتون هستم

 

به نام خدا

 دراین وبلاگ با تحقیق و تفحص در قرآن کریم به توصیف  چگونگی  پیدایش این عالم از دیدگاه قرآن  پرداخته ایم وهمچنین مقایسه ای بین  یافته ها و نظریات  منجمین و دانشمندان جهان با تعابیر قرآن  شده است که با زحمات بی شائبه یکی اساتید عرصه نجوم محقق گردیده است. بنده با توجه به علاقه ای که به فعالیت و پژوهش در عرصه قرآن و فلسفه آفرینش داشتم در صدد طراحی  این  وبلاگ با عنوان  آیات نجومی  بر آمدم. امیدوارم  بتوانم با انعکاس این مطالب،  گام مفیدی برای علاقمندان  دیدگاههای قرآن در آفرینش جهان بر دارم.

شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٤ | ۱:٤٦ ‎ب.ظ | حصاری/محقق | نظرات () |
Design By : nightSelect.com